Nobel Tıp Ödülünün Kazananları Belli Oldu !

Nobel Tıp Ödülü sahibini buldu. Peki ödülün sahipleri kim oldu? Haberimizde...

GÜNDEM 02.10.2017, 13:10 02.10.2017, 13:33 Batuhan
Nobel Tıp Ödülünün Kazananları Belli Oldu !

NOBEL TIP ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULDU

Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young fizyoloji ve tıp alanındaki çalışmalarından dolayı Nobel Tıp Ödülü aldı.

Jeffrey C. Hall, biyolojik saatimizi inceleyen ve iç yüzünü aydınlattı. Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young'un bulguları bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini yeryüzünün evrimi doğrultusunda nasıl adapte ettiklerini açıklıyor.

Nobel Tıp Ödülünün sahibi, Nobel'in resmi sosyal medya hesabı üzerinden duyuruldu. İşte o paylaşım;

"YERYÜZÜNDE HAYAT, GEZEGENİMİZİN DÖNÜŞÜYLE UYUMLUDUR"

Nobel Tıp Ödülünü kazananlara ilişkin bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada "Yeryüzünde hayat, gezegenimizin dönüşüyle uyumludur. İnsanlar da dahil yaşayan organizmaların bir iç, biyolojik saati olduğunu ve bu saatin organizmanın günün doğal ritmine uyum sağlamasına yardımcı olduğunu biliyorduk. Ancak bu saatin nasıl çalıştığını Hall, Rosbash ve Young'ın çalışmaları sayesinde öğrendik. Bu bilim adamlarının çalışmaları, bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya'nın devinimiyle nasıl uyumlu hale getirdiğini anlamamıza yardımcı oldu." ifadelerine yer verildi.

AYNI İLKELERE GÖRE İŞLEYEN BİYOLOJİK SAAT

Hall, Rosbash ve Young, çalışmalarında örnek organizma olarak meyve sineklerini kullandı. Günlük biyolojik ritmi kontrol eden genleri buldular. Amerikalı bilim adamları, bu genin gece artan ve gün içinde de azalan bir protein ürettiğini keşfetti. Bilim adamları insanlar dahil tüm çok hücreli organizmaların hücrelerinde biyolojik saat olduğunu ortaya çıkardı. Bu biyolojik saat çok hücreli organizmaların hücrelerinde aynı ilkelere göre işliyor.

DİPLOMA VE ALTIN MADALYA VERİLECEK

Hall, Rosbash ve Young, 8 milyon İsveç kronu yani yaklaşık 3.4 milyon TL ödül kazandılar. Bilim adamları bu ödülü aralarında paylaşacaklar. Ayrıca bu bilim adamlarına 10 Aralık 2017 tarihinde düzenlenecek olan ödül töreninde birer diploma ve altın madalya verilecek.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)