Alexa

Numan Kurtulmuş KHK Komisyonu Kurulacak Mı? Sorusuna Yanıt Verdi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 3 Ekim Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, kurulacağı iddia edilen KHK Komisyonu ile ilgili olarak :"Yetki tamamıyla Hükümetin elinde olan bir yetkidir" dedi...

Numan Kurtulmuş KHK Komisyonu Kurulacak Mı? Sorusuna Yanıt Verdi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 3 Ekim Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, kurulacağı iddia edilen KHK Komisyonu ile ilgili olarak :"Yetki tamamıyla Hükümetin elinde olan bir yetkidir" dedi...

03 Ekim 2016 Pazartesi 19:04
Numan  Kurtulmuş KHK Komisyonu Kurulacak Mı? Sorusuna Yanıt Verdi
  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Alman vekillerin İncirlik Üssü'nü ziyaretine ilişkin, "Türkiye'nin vermiş olduğu bu izin tamamen Alman yetkililerin Alman askerleri denetlemesiyle ilgili bir meseledir. Bunun üzerinden bazılarının yanlış kanaat ve yorumlarla kamuoyunu meşgul etmesini asla istemeyiz." dedi.

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu sürerken, toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Bir basın mensubunun, "Tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında geçtiğimiz günlerde 28 belediyeye kayyum atanması olmuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır, Van ve Mardin'e yeni görevlendirmelerinin olabileceğine dair işaret verdi, 'müfettişlerin incelemesi sürüyor' dedi. Bu üç ile görevlendirmelerin olması söz konusu mu?" sorusuna Kurtulmuş, şu yanıtı verdi:

"FETÖ mensubu olduğu, özellikle PKK mensubu olduğu için görevden alınan daha doğrusu yerlerine vekil atanan, kayyum tabiri yerine de 'belediye başkan vekili' tabirini kullanmamız daha doğrudur, belediye başkanı görevden alınarak vekil atanan 30 belediye vardır. Bu belediyelerin her birisi ya PKK terörüne verdikleri açık destek dolayısıyla bir kısmı da FETÖ örgütüyle irtibatları ve iltisakları dolayısıyla görevden alındılar, yerlerine vekiller atandı. Eğer ihtiyaç duyulursa terör örgütleriyle, herhangi birisiyle irtibatlı ve iltisaklı olduğu ortaya konulan, gerçek olduğu bilinen ve eldeki somut verilerle değerlendirmesi yapılan belediye başkanları hakkında da gerekli kararlar alınır. Bu Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadelenin tabii bir sonucudur. Bunları yaparken de hükümet olarak bunları 'keyifle, zevkle yapıyoruz' demiyoruz."

Kurtulmuş, devletin verdiği imkanlarla, milletin verdiği oylarla iktidara gelmiş bir belediye başkanının elindeki kamyonu ya da iş makinasını çukur açmak için kullanmasının hiçbir ülkede kabul edilemeyeceğini ifade etti.

"Bombaların belediyeye ait araçlarla ya da belediyenin taşeron firmalarının araçlarıyla taşınması acaba hangi demokratik ülkede kabul edilebilir." diyen Kurtulmuş, bunların zorunluluk çerçevesinde alınmış kararlar olduğunu bildirdi.

Hükümetin, başka zorunlulukların ortaya çıkması halinde bu kararları almakta terörle mücadele bakımından asla tereddüt etmeyeceğini vurgulayan Numan Kurtulmuş, "Aksi takdirde siz bir taraftan terörle mücadele edeceksiniz, bir taraftan da kamu imkanlarını kullanan birtakım kuruluşların teröre destek vermesine göz yumacaksınız. Bu birbiriyle çelişen iki farklı tavır olur. Bunun çok açık şekilde bilinmesini arzu ederim." diye konuştu.

- "İstihbarat birimleriyle ilgili çalışmalar devam ediyor"

"15 Temmuz'dan sonra istihbaratın tek çatı altında toplanmasına ilişkin çalışma vardı, o çalışma sonuçlandı mı?" sorusu üzerine Kurtulmuş, istihbarat birimleriyle ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Kurtulmuş, "Türkiye'de bu konu geliştiği takdirde, belli bir noktaya geldiğinde Bakanlar Kurulu'na gelir, bunun kararı alınır ve kamuoyuyla paylaşılır." dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bugünkü istihbaratla ilgili sunumun, terörle mücadeledeki istihbarat ve bu istihbaratın niteliği, birimler arasında ortak bir havuzda toplanarak paylaşılması konularını içerdiğini  aktardı.

"Yozgat Valiliği aldığı kararla ildeki içkili mekanların kapatılmasına yönelik adım attı. Bu konu Bakanlar Kurulu'nda gündeme geldi mi, siz nasıl değerlendiriyorsunuz, hükümetin bu konuda çalışması ve yaptırımı olacak mı?" sorusuna Kurtulmuş, "Hayır, bu konu gelmedi. Zaten herhalde İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapar. Bakanlar Kurulu'muzun gündemine gelmedi." karşılığını verdi.

- "Türkiye'de ikili anlaşmalar gereği buna müsaade etmişlerdir"

Bir gazetecinin "İnternet sitelerine düşen bir haberde, 14 Temmuz'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in özel temsilcisinin bir sivil toplum kuruluşunun davetiyle Ankara'ya gelip, 15 milletvekili ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile görüştüğü, o görüşmelerde Türk Silahlı Kuvvetleri içinde bir hareketlilik olduğu yönünde iddiaları yer aldı. Bu konuyla ilgili bizimle paylaşabilecekleriniz var mı? sorusuna karşılık Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "15 Temmuz'dan sonra, sabık, başarısız darbe teşebbüsü öncesi ve sonrasıyla ilgili çok sayıda aslı esası olmayan şehir efsanesi üretildi. Herhalde bu söylediğiniz de onlardan birisidir." yanıtını verdi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü'nü ziyaretleriyle ilgili bir soru üzerine İncirlik'in tamamıyla Türkiye'ye ait milli bir askeri üs olduğunu, buranın nasıl kullanılacağının Türkiye'nin emir komutasıyla belirlendiğini vurguladı. 

Gerek NATO kapsamındaki anlaşmalar, gerekse ikili anlaşmalar çerçevesinde bazı ülkelerin buradaki üsten Türkiye'nin verdiği izin çerçevesinde yararlandığını anlatan Kurtulmuş, "İncirlik'te Alman askerleri var. Alman askerler de karşılıklı anlaşmalar ve NATO çerçevesinde burada bulunuyorlar. Türkiye'nin vermiş olduğu bu izin tamamen Alman yetkililerin Alman askerleri denetlemesiyle ilgili bir meseledir. Bunun üzerinden bazılarının yanlış kanaat ve yorumlarla kamuoyunu meşgul etmesini asla istemeyiz. Alman yetkililer gelip Türklerin yönetimindeki İncirlik Üssü'nü denetliyor değiller ya da Türklerin yetkisinde olan bu üsle ilgili bir rapor hazırlayacak değiller. Burada tamamıyla kendi askerlerini denetleme ve onlarla görüşme çerçevesinde aldıkları bir karardır. Türkiye'de ikili anlaşmalar gereği buna müsade etmişlerdir." diye konuştu.

Kurtulmuş, Meclis'te kurulacağı iddia edilen KHK Komisyonu'nun çalışma kapsamının nasıl olacağı yönündeki bir soru üzerine de şu değerlendirmeyi yaptı:

"KHK çıkarma yetkisi OHAL kapsamında bütünüyle Hükümete aittir. Bizim burada yapmak istediğimiz, eğer diğer partilerin bu konularda görüşleri, tespitleri varsa bunların bildirilmesidir ve bu sürecin daha düzgün, daha iş birliği içerisinde yürütülmesini temin etmektir. Yoksa burada bir yetki devri değil, yetki tamamıyla Hükümetin elinde olan bir yetkidir."

KAMUPERSONELİ.NET - AA
Son Güncelleme: 03.10.2016 19:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner493