O Film Gerçek Oluyor ! Bilim Dünyasında Flaş Gelişme: Zihinden Anı Silme

Sil Baştan filmi gerçek oluyor. Filmde insanların ayrılık acısını zihinden silmek için bir teknoloji geliştirildiği konu alınırken bu konuda bilimsel araştırma ise ABD'de yapıldı.

O Film Gerçek Oluyor ! Bilim Dünyasında Flaş Gelişme: Zihinden Anı Silme

California Üniversitesi’nde henüz fareler üzerinde yapılan araştırmaya göre bilim insanları bazı hatıraları silmeyi ya da zihinde daha da belirginleştirmeyi sağlayan bir sistem geliştirdi. Bu gelişme akıllara Sil Baştan filmini getirdi. Söz konusu filmde insanların zihinlerinden aşk acısını silmek için bir teknoloji geliştirilmişti. 

BELLİ HATIRALARI SİLECEĞİZ

Bazı seslerin hatıraları nasıl canlandırdığını inceleyen bilim insanları, “Bütün hafızayı silmeden belli hatıraları silebileceğiz. Böylelikle travma sonrasında sıkıntı yaşayanları rahatlatabiliriz” ifadesini kullandı.

Konu ile ilgili olarak Sözcü'nün haberine göre araştırmayı yürüten Jun-Hyeong Cho, “Günlük hayatımızda ihtiyacımız olan hafızayı koruyarak travma yaratan hatıraları ortadan kaldırabiliriz” dedi. Bilim dergisi Neuron’da yer alan makalede, Cho ekibiyle birlikte genetiği değiştirilmiş bir fare kullanarak onun beyin aktivitesinin nasıl değiştiğini takip etti. Cho, “Farelerin korkularını tetikleyen şeyi bulduk ve bunun beyinde nasıl bir yol izlediğini keşfettikten sonra çalışmaya başladık” dedi.

KORKU DUYGUSU ORTADAN KALKMIYOR

Korku duygusunun ortadan kalkmadığını sadece bastırıldığını dile getiren Cho’nun araştırması hakkında konuşan nörobiyoloji profesörü Peter Giese, “Heniz isabetli ve kesin çözüm hakkında konuşmak için çok erken” dedi.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE