O ilimizde yılan paniği! Vatandaşlar tedirgin!

O ilimizde yılan paniği! Vatandaşlar tedirgin!

Türkiye uzun bir zamandır koronavirüs salgınıyla uğraşıyor. Havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan kenelerden sonra şimdi de yılanların paniği başladı. Özellikle Trabzon'da görülmeye başlayan yılanlar sebebiyle halk büyük panik yaşıyor. Konuyla ilgili Prof. Dr. Bilal Kutrup, önemli açıklamalarda bulundu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilal Kutrup, çevrede son zamanlarda fazla görülen yılanların sayısında artış olmadığını vurguladı. Salgın sebebiyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemin yılanların uyanma zamanına denk geldiğini belirten Kutrup, 15 - 20 gün sonra yılanların görülmeyeceğini belirtti.

15 - 20 GÜN SONRA GÖRMEYECEĞİZ

Kurtup, yapmış olduğu açıklamasında yılanların neden bu kadar sık görüldüğünü, şu şekilde açıkladı:

"Aslında normalde yılanlar vardı. İnsanlar çekilince fare aramak için her yere gittiler. Bu kaldırım da olabilir, insanların yemek artıklarına gelen fareler de olabilir, evin bahçesinin kenarındaki tarla faresi de olabilir. Geçen sene insanlar buralarda gezdiği, bahçede oldukları için çıkamıyorlardı. Ancak kenarlarda arıyorlar, beslenmeye çalışıyorlardı. O yüzden bunları çok fazla göremiyorduk. Bu seneki görme sebebimiz tamamen bu. 15- 20 gün sonra hiç yılan görmeyeceğiz"

Karadeniz Bölgesi'nde bulunan zehirli yılanların genellikle çay ve fındık bahçelerinin altları ve meşe ağaçlarının çevresinde olduklarını belirten Kutrup, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

"Yılanlar besin arıyor. Sahilin kenarında, taşlıklar kayalıklar var. Onun altında da fare var. İnsanların orada attığı yemek artıkları var, oraya gelen fareler var. Bunlar da onun kokusunu alıyor, hissediyor ve peşine gidiyor. Tabi insanlar oraya daha önce gelmeyince tehdit olmayınca aramaya kalktılar. İnsanların sayısı orada artarsa daha gelmeyecekler. Zaten kafalarına başlarına vurmaya öldürmeye başladılar. Maalesef çok acı bir şey. Bırakalım bu hayvanları, öldürmeyelim. Yılanlar zarar verilmezse tehlike yaratmaz. Ortada 100 tane zehirli yılan olsa sizi ısırmaz. Eğer tehdit varsa sizi ısırır. Tek silahı ısırmak, elini kaldırıp 'imdat' deme şansı yok. Isırmak zorunda. Çünkü hayatta kalmak için tek gücü o. Yapmamız gereken üzerine basmayacağız, onu tehdit etmeyeceğiz, rahat bırakacağız"

O ilimizde yılan paniği! Vatandaşlar tedirgin!

ŞOK GEÇİRDİK

Yılanlarla karşılaşılan Mehmet Öztürk, yılanın saldırgan bir hali olduğunu belirterek, gördüklerinde çok korktuklarını ifade etti. Öztürk, açılamasında, "Saldırgan hali vardı. Bir anda şok geçirdik. Bu tarafa gelenler geri döndüler. Görmeyenler son anda zıplayıp kaçtılar. Tedirgin olduk, burası bir anda ana baba günü oldu. Sahilde bunun gibisine rastlamadım ama bunun öldürülmüş halini gördüm. Ben aynı zamanda yaylacıyım. Bizim buradakiler siyahlı daha küçük. Bu nereden baksan açıldığı zaman hemen hemen 2 metre" dedi.

O ilimizde yılan paniği! Vatandaşlar tedirgin!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler