ODTÜ'nün O Yetkisi BTK'ya Devredildi!

Türkiye'de internetin doğduğu kurum olarak bilinen ODTÜ'nün com.tr alan adı sağlama yetkisi BTK'ya geçti... Bu konuyla alakalı olarak flaş bir açıklama geldi...

GÜNDEM 08.05.2019, 16:35
ODTÜ'nün O Yetkisi BTK'ya Devredildi!

Türkiye'de bulunan .tr uzantılı web sitelerinin alan adlarının tahsis yetkisini elinde tutan ODTÜ'nün bu hakkı devlete taşındı.

ODTÜ ve BTK 5 yılı aşkın bir süredir com.tr alan adı yetkisini BTK'ya geçirilmesi için çalışmalar gerçekleştiriyordu.

Domain Incite'ta yer alan habere göre; İnterneti düzenleyici kurum ICANN'ın kararıyla bu yetki sadece Bilgi Teknolojileri Kurumuna geçti.

ODTÜ’den yapılan açıklamada ise BTK ile devir işlemleri üzerinde uzlaştıkları belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

"BTK tarafından üzerinde uzlaşılmış ilkeler doğrultusunda, kurulacak “tr” ağ bilgi sistemi TRABİS'in faaliyete geçmesi için gerekli çalışmalar 2016 yılında başlatılmıştı. Titiz bir şekilde yürütülen teknik ve idari ön çalışmalar üç yıl sürmüş, TRABİS'in faaliyete geçmesi ile BTK'ya devrine ilişkin hususlar konusunda usul ve esasların belirlenmesine yönelik protokol ise 28 Aralık 2018 tarihinde imzalanmıştı.

ODTÜ ve BTK'nın IANA/ICANN'e devir onayı için yaptığı ortak başvuru ise 3 Mayıs 2019 tarihinde onaylanarak web sitelerinden açıklandı. Protokole göre; TRABİS'in devreye alınması çalışmaları gelecek yıl tamamlanacak, takip eden 2 yıl boyunca da ODTÜ işletmen olarak hizmet vermeye devam edecektir. BTK ile uyumlu bir şekilde bu geçiş sürecinden alan adı sisteminin, ilgili paydaşların ve internet ekosisteminin zarar görmeden ve daha da büyüyerek çıkması için gereken çaba ve özen gösterilecektir. Bu süreçte ve sonrasında, interneti Türkiye'ye getiren Üniversitemiz; internetin gelişmesi ve yaygınlaşması için öncü rolünü devam ettirecektir." denildi..

Yorumlar (0)