Öğretmen ve öğrencilerin sosyal medya üzerinden siyasi paylaşım yapılamasına soruşturma tehtidi

İzmir'in ilçesi Torbalı Milli Eğitim Müdürlüğü'nden okullara, Öğretmenl ve öğrencilerin sosyal medya üzerinden siyasi paylaşım yapılamasına soruşturma açılacağı yönünde bildiri gönderildi. Bildiride, öğretmen, öğrenci ve personellerin sosyal medya üzerinden yapacakları siyasi içerikli paylaşımların tespit edilmesi ile birlikte Torbalı Milli Eğitim Müdürlüğüne ihbar edilmesi isteniyor.

GÜNDEM 18.05.2019, 20:46 18.05.2019, 21:10
Öğretmen ve öğrencilerin sosyal medya üzerinden siyasi paylaşım yapılamasına soruşturma tehtidi

Torbalı Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan radikal bir karar ile öğretmen, öğrenci ve Milli Eğitime bağlı çalışanların sosyal medya üzerinden siyasi düşüncelerin paylaşılmasına, siyasi otoriterin eleştirilmesini yasaklayan bir karar alındı. Alınan karar göre;öğretmen, personel ve öğrencilerin kişisel medya hesaplarında yasa dışı ve siyasi içerikli paylaşımların bulunması durumunda ilçe milli eğitim hukuk bölümüne bildirilmesi kararının yer aldığı öğrenildi.

Konuyla ilgili Torbalı Eğitim Sen Temsilcisi Nuri Önder açıklama yaptı. Okullarda asıl söz sahibi olması gereken eğitim emekçilerinin yok sayılarak sadece müdürlere başvurularak kararlar alınmasının yanlış olduğunu belirten Önder, “Çözüm adı altında alınan kararların yaşanılan sorunlarla çok ilgisi olmayacağı da aşikârdır. Kötü öğretmen, öğrenci ve veli yoktur kötü eğitim sistemi vardır. Eğitimde yaşanılan sorunların kaynağı ve çözüm merci olarak öğretmeni, öğrenciyi ve veliyi değil sistemi görmeye ve mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Diğer taraftan, camilerde siyaset yapan, dini siyasete alet eden imamlar hakkında Diyanetten her hangi bir uyarı bildirgesi gönderilmemesi tepki çekti. Her bir vatandaşın özgürce siyasi eleştirel hakkı olduğu, lakin bunu görev alanı içinde yapamayacağı konusu kanun hükümlerine bağlanmışken öğretmen, öğrenci ve personellerin kendi şahsi sosyal medya hesapları üzerinden siyasi düşüncelerini paylaşmasına yasak getirilmesi, diğer taraftan imamların görev alanında bile olsa yaptıkları siyasi değerlendirmelere uyarı bildirgesi dahi gönderilmemesi hukukçular tarafından tepkilere neden oldu.. 

Yorumlar (0)