05 Ekim 2018 Cuma 11:19
OHAL Komisyonu 36 Bin Başvuruyu Sonuçlandırdığını Duyurdu!

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından yeni bir açıklama yapıldı.

Olağanüstü hal kapsamında doğrudan KHK hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarılma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruların değerlendirildikten sonra karara bağlanacağı ifade edildi.

Komisyon bünyesinde 80'i raportör (hakim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 250 personele görev verildi.

Komisyon tarafından elektronik ortamda alınan başvuru, arşivleme ve inceleme süreçleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturuldu. Başvurulara yönelik olarak 20'den fazla kurum ve kuruluştan alınan bu bilgilerin sistemlere kaydedildiği ifade edildi.

Diğer yandan yargı mercileri tarafından verilen kararlar da UYAP sistemi üzerinden takip ediliyor.

Bu kapsamda kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 435.000 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemleri tamamlandı.

OHAL kapsamında yayımlanan KHK'lar ile 125.678'i kamu görevinden çıkarma olmak üzere toplam 131.922 tedbir işlemi gerçekleştirildi.

OHAL KOMİSYONU DUYURUSU

Diğer yandan OHAL Komisyonu tarafından yayımlanan duyuruda ise 36 bin başvurunun karara bağlandığı duyuruldu ve bu ifadelere yer verildi.

"05/10/2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 125.000'dir. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (36.000) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 89.000'dir.

22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 05/10/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (2.300 kabul, 33.700 ret olmak üzere) toplam 36.000'dir.

Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim edilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Hakimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecektir.

Başvurucular, Komisyon internet adresindeki "OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi" uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı ve kararın sonucu ("KABUL" veya "RET") hakkında bilgi edinebilmektedir.

Komisyon, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde haftada 1.200 civarında başvuru hakkında bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar vermektedir.

Kamuoyuna duyurulur." denildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli
Son Güncelleme: 05.10.2018 16:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
D.H.M.İ KİT İŞÇİSİ 2018-10-05 15:12:33

ki̇tlere kadro i̇sti̇yoruz sözler tutulsun lütfen