24 Ocak 2017 Salı 17:12
Ohal Komisyonu İle İlgili Sizlerden Gelen Soruları Yanıtladık

685 sayılı OHAL KHK ile düzenlenen OHAL Komisyonu ne getiriyor? OHAL KHK’lara ekli listelerde adı geçmeyip de çalıştıkları kurum ve kuruluşların işlemleriyle ihraç edilenler OHAL Komisyonu’na başvurabilir mi?

Değerli okuyucular,

İki gündür hukuk@kamupersoneli.net aracılığıyla sizlerden OHAL Komisyonu ile ilgili sorular gelmekte.

Bildiğiniz üzere 23 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 685 sayılı OHAL KHK uyarınca “Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu” kuruldu.

Sürecin sağlıklı işletilmesi için oldukça olumlu gördüğümüz bu gelişme üzerine sizlerden gelen soruları cevaplandırmak istedik.

OHAL Komisyonu’na kimler başvurmalıdır?

Bu Komisyon, herhangi bir idari işlem olmaksızın, OHAL KHK’larla, yani Resmi Gazete’de yayımlanan ekli listelerle kamu görevinden ihraç edilenlerin başvurularını incelemek üzerine kurulmuştur. Kendi kurumlarınca tesis edilen bir idari işlem çerçevesinde ihraç edilenler, Komisyon’a başvuru yapamaz. Yapılan düzenlemeye göre Resmi Gazete’de yayımlanan listeler ile www.kamupersoneli.net ihraç edilen kimseler öncelikle OHAL Komisyonu’na başvuracak; buradan gelen kararın olumsuz olması halinde ise HSYK tarafından belirlenen Ankara İdare Mahkemelerinde dava açabileceklerdir. Bu aşamadan sonra ise artık süreç, normal bir idari yargılama süreci olarak devam edecektir.

Öte yandan sadece ihraç edilen kimseler değil, OHAL KHK’larla kapatılan kurum ve kuruluşların da yetkilileri başvuru yapabilecektir.

OHAL Komisyonu’na hangi süre zarfında ve başvurmalıyım?

Öncelikle kurulması öngörülen OHAL Komisyonu teşekkül ederek göreve başlayacak ve başvuruların alınmaya başladığı ilan edilecektir. Başvuruların alınmaya başlandığı tarihten itibaren 60 gün içinde başvuruların yapılması gerekmektedir.

Dolayısıyla halihazırda ihraç edilen kimselerin Komisyon’un başvuru almaya başlamasını beklemeleri gerekmektedir.

Başvuru alma tarihinden sonra yürürlüğe sokulan bir OHAL KHK kapsamında ihraç söz konusu olduğunda ise, bu KHK’nın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren 60 gün içinde başvuru yapılmak zorundadır.

Başvuruyu nereye yapacağım?

OHAL KHK’ya göre Komisyon’a başvurular Valilikler aracılığıyla yapılacaktır. Bunun yanında en son görev yapılan kuruma da başvuru yapılabilecektir.

OHAL Komisyonu kurulmadan önce dava açmıştım. Yine de Komisyona başvuru yapabilecek miyim?

Daha önce dava açmış olanlar ile ilgili olarak OHAL KHK’da bir kısıtlama getirilmemiştir. Bu kimseler de halihazırda herhangi bir dava açmamış olanlar ile aynı usul ve sürede OHAL Komisyonu’na başvurularını yapacaktır.

OHAL Komisyonu başvuruları ne zaman almaya başlayacak?

Bunun için henüz net bir tarih belirlenmiş değil. Ancak KHK’ya göre bu süre 6 aydan fazla olmayacak ve Başbakanlık tarafından ilan edilecektir.

OHAL Komisyonu’na çağırılacak ve sözlü olarak dinlenecek miyim?

OHAL Komisyonu’nun dosya üzerinden inceleme yapması ve karar vermesi öngörülmüştür. Yani evrak üzerinden inceleme yapılacak; buna göre başvurunun kabulüne veya reddine karar verilecektir.

OHAL Komisyonu başvurumu haklı bulursa aynı görevime iade edilecek miyim?

OHAL Komisyonu başvuruyu kabul ettiği takdirde durum Devlet Personel Başkanlığı’na bildirilecek; başka bir kurumda görevlendirilmesi görevleri itibariyle mümkün olmayanlar kendi kurumunda, diğer kimseler ise ikamet ettikleri ile ve kadro ve pozisyonları dikkate alınarak başka bir kurumda görevlendirileceklerdir.

Öte yandan gerekli atamanın 15 gün içinde yapılması hüküm altına alınmıştır.

Kapatılan kurum veya kuruluşlar ile ilgili başvurunun Komisyon tarafından kabulü halinde ise bu karar derhal sonuç doğuracak ve o kurum veya kuruluş, kapatıldığı tarihten itibaren geçerli olmak üzere yeniden faaliyete geçecektir.

KAMUPERSONELİ.NET OLARAK DEĞERLENDİRMEMİZ

Sağlıklı bir inceleme ve araştırma yapabilmesi ve hızlı işlemesi halinde, kurulan Komisyonun ve öngörülen düzenlemelerin olumlu olduğu kanaatindeyiz.

OHAL KHK’lar ile ihraç edilenlerden haksız yere ihraç edildiğini düşünen kimselerin izleyeceği yol artık netlik kazanmıştır. Nitekim önceden bu kapsamdaki kimselerden kimisi İdare Mahkemeleri veya Danıştay nezdinde dava açıyor, kimisi direkt bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor veyahut kimisi de iç hukukta etkin bir yol olmadığı düşüncesiyle İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne konuyu taşıyordu. Mahkemelerce verilen görevsizlik/yetkisizlik kararları nedeniyle de hukuken belirsiz bir durum meydana gelmişti. Yapılan düzenleme ile bu belirsizlik ortadan kalkmış bulunmaktadır.

Saygı ve sevgiyle,

Av. Çağrı ÜNSAL – Ankara Barosu

(hukuk@kamupersoneli.net)

Kamupersoneli.net - Özel Haber / Av. Çağrı Ünsal 

Son Güncelleme: 24.01.2017 17:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kenan 2017-01-24 18:00:50

kpatilanaskerokul ogrencileri nereye basvuraca tesekkurler

Avatar
Fatih Çetin 2017-02-03 10:52:54

başvurumuzun neticesini nereden öğreneceğiz? valilikten evrak takip numarası aldım ancak nereden takip edebileceğimi bilmiyorum.

Avatar
hukumet zalim 2017-08-06 22:07:19

ne çelişkidir...ohal komisyonunun internet sayfasında hazırladığı çıktıyı aynı komisyona haberi yokmuş gibi yaparak valiliğe başvuru yoluyla aynı yazdıklarını geriş yollamak ...bu sadece oyalamak zaman kaybettirmektir..işte hukumet bu yüzden suçludur oyalıyor milleti sen beni iki sene borç harç içinde rezil rusvay insanalrın içinde aşağılık bıri gibi bıraktıktan sonra akla ve görevime döndür ne çıkar ben zaten temizdim senin bana yaptığın haksızlıklara ne olacak yanına kar mı kalacak

Avatar
bilal 2017-06-28 03:53:02

güvenlik soruşturması olumsuz çıkanlarda başvurabilecek mi?

Avatar
f.zehra 2017-07-18 00:49:36

Kapatilan kurum yetkililwri basvurabilir. Peki kapatilan kurum çalisanlari basvurabilur mi hayir ise ozel kurum kapatilip calisma izni iptal olan calisanlat nereye basvuru yapmasi gerekiyor . Tesekkur ederim

Avatar
Belma 2017-07-18 13:14:18

Askeri ogrencilerin başvuruları ne zaman olacak

Avatar
turgut 2017-07-26 12:25:40

İhrac oldugum il degil de ikamet ettigim il valiligine basvuru yapabilir miyim

Avatar
Sule 2017-07-31 18:49:30

Her güncelleme mi valiliğe verilecek