OHAL Komisyonu Mesaiye Başlıyor ! Pilot Karar Alınacak Mı?

OHAL Komisyonuna başvurular tamamlandı. Başvuruların tamamlanmasının ardından komisyon incelemelerine başlıyor. Peki pilot karar uygulaması yapılacak mı? Haberimizde...

GÜNDEM 15.09.2017, 09:55
OHAL Komisyonu Mesaiye Başlıyor ! Pilot Karar Alınacak Mı?

OHAL Komisyonu müracaatlarının dün bitmesiyle, kurum yetkililerinden alınan bilgiler doğrultusunda, başvuruların 102 bine ulaştığı öğrenildi.

Başvuru Sayısı 120 Bine Kadar Çıkacak

Yetkililer, toplam başvuru sayısının 120 bini aşacağını tahmin ediyor. AİHM ve Anayasa Mahkemesi'ndeki başvurular da komisyona aktarılırken, 60 günlük başvuru sürecinin bitmesi ile komisyonun inceleme süresi de başladı.

Karar Süresi 2 Yıl

KHK ile yapılan düzenlemeye göre, 2 yıl içerisinde komisyon, başvuruları karara bağlayacak. Fakat süre yeterli gelmez ise birer yıllık uzatma kararı alabilecek. Çıkartılan yeni KHK'larla ihraç edilenler de 60 günlük bir başvuru süresi içinde itiraz dilekçesi verebilecek.

Maaşlara Ek Ödeme

OHAL Komisyonu 7 kişiden oluşuyor. Hükümet OHAL Komisyonu için ayrı bir bina tahsis ederken, binada raportörler ve müfettişler de görev yapıyor. Söz konusu komisyon dahilinde görevlendirilen personellerin maaşlarına ek ödeme yansıtılacak.

Bina ve maaş ödemeleriyle, komisyonun yaklaşık 1 milyon liralık harcama yapıldığı öğrenildi.

7 kişiden oluşan OHAL Komisyonunun, çalışma prensipleri konusunda, kamuoyuna yazılı bir açıklama yapması bekleniyor.

Elde edilen bilgiye göre, komisyon, çalışmalarına ilk KHK’dan itibaren başlayacak. Komisyon, tüm ByLock kullanıcıları ya da Bank Asya’da hesabı bulunan tüm kişileri etkileyecek pilot kararlar almayı düşünmüyor.

Pilot Karar Alınması İşin Doğasına Ters

Yargı organı değil, idari kurum statüsünde çalışacak olan komisyondan bir yetkili, bu konuda yapmış olduğu açıklamada; “Pilot karar alınması işin doğasına ters. Zaten itirazlar pilot kararlardan kaynaklanıyor. ByLock kullanıcısı olduğu iddia edilen kişi, böyle bir program yüklemediğini, programın internet ağından yüklenmiş olabileceğini savunuyor. Ya da Bankasya hesabını belli amaçla kullandığını, bir örgütsel tavrının olmadığını iddia ediyor. ByLock kullanımının örgütsel suç olduğu yargı kararıyla sabit. Ancak kullanmadığını söyleyenlerin durumlarının ayrı ayrı değerlendirilmesi, listelerin tek tek yeniden sorulması, bu kişiler için ayrı ayrı sujeler oluşturulması gerekiyor.

Bildiriye imza attığı için ihraç edildiğini söyleyen kişinin gerçekten bu nedenle mi ihraç edildiği, başka bir iddia olup olmadığı, bunun yeterli olup olmayacağı, her bir durumun ayrı ayrı değerlendirilmesi, bir dosya oluşturulması gerekli. Zira komisyonun bir görevi adil karar vermek ama temel misyonu başvurular konusunda bağımsız yargı yolunu açmak. Başvuru reddedilince o kişiye yargıya gitme hakkı açılacağından, komisyonun temel misyonu bu. Bu nedenle her bir kişinin itirazının, özel durumunun ayrı ayrı değerlendirilmesi, belgelere bakılması, ilgili kurumlara bu kişinin durumunun sorulması gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

Oyçokluğu İle Karar Alınacak

Akademisyenler için bağlı oldukları üniversiteye, polisler için ilgili emniyet müdürlüğüne yazı gönderildi. Her kamu görevlisinin son çalıştığı kuruma doğrudan soru yöneltildi. 

Sorulara gelen yanıtlar doğrultusunda, KHK sırasına göre başvurular ayrı ayrı incelenecek. Değerlendirme raporları 7 kişilik OHAL Komisyon ekibine gelerek, komisyon görevlileri kararı verecek. Karar,  oyçokluğu ile alınabilecek.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (2)
Hamza42 2 yıl önce
Yani demem odur ki sendika sebebiyle ihraç olanların itiraz ettikleri konu sendikaya hiçbir zaman üye olmadıkları hususu değildir. İtiraz ettikleri şey, devletin yetkisi altında yasal olarak üye oldukları sendikanın ihraç sebebi olmaması gerektiği yönündedir. En azından şimdilik darbeden önce sendikadan istifa etmiş olanların tamamen masum olması gerektiği yönünde talepte bulunmaktadırlar. Bu sebeple ihraç edilenlerin dilekçelerine bakıldığı zaman da sendikaya niçin üye olduklarının gerekçeleri görülür. Yani bunların hiç birisi sendika üyeliğine itiraz etmemektedir. Zaten MEBBİS’te bu bilgiler kayırlıdır. Okullardan da sendikaya üye olanların ismi istenmiş ona göre ihraç edilmişlerdir. Yoksa okul idareleri banka gibi diğer hususlarda bilgi verme yetkisine be bilgisine sahip değildir.
Mehmet72 2 yıl önce
Malazgirt savaşı sırasında Haçlı ordusunda bulunan Türk kökenli ve hatta Müslüman olan askerler, karşısındaki askerlerin Müslüman ve Türk askerleri olduğunu görünce saf değiştiriyorlar. Türklerin safına geçiyorlar. Çünkü o zamana kadar Haçlılar onları kandırmışlardı. Ama onlar gerçeği görünce saf değiştirdiler. Saf değiştirince Türk ordusu onları bağrına bastı, daha da güçlendiler ve düşmanı beraberce yendiler. Darbe gerçekleşmeden önce Fetö ile irtibatlı sendika, dernek vs.’den istifa edenler niçin kucaklanmıyor? Kaldı ki yukarıdaki örneğe göre aldatıldığını görür görmez devletimizin yanında yer alan tüm aldatılmış insanlarımızın kucaklanması gerekir. Düşmanı yenmenin en önemli yolu bu olsa gerek.