02 Mart 2018 Cuma 11:21
OHAL Komisyonundan İncelen Dosya Sayısına İlişkin açıklama

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir duyuru ile komisyonun içerisinde incelediği dosya sayısını açıkladı. Komisyon tarafından yayımlanan duyurunun detaylarını ve açıklanan verilere ilişkin ayrıntıları siz okuyucularımıza aşağıda aktarıyoruz. 

OHAL KOMİSYONU ŞUBAT AYINDA İNCELEDİĞİ DOSYA SAYISINI AÇIKLADI

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından yayımlanan duyuruda, OHAL kapsamında yapılan başvuruların incelenmesi adına 2220 personelin görevlendirildiği hatırlatıldı. 

Görevlendirilen bu personellerin OHAL çerçevesinde KHK hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları inceliyor. 

OHAL KOMİSYONU 6400 DOSYA HAKKINDA KARAR VERDİ

OHAL Komisyonu yayımlamış olduğu duyurusunda komisyona yapılan başvuru sayısının 107.175 olduğunu açıklarken komisyonun verdiği karar sayısını 6400 olarak açıkladı. OHAL komisyonu tarafından yayımlanan duyuru metni şu şekilde,

OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU KARARLARI HAKKINDA DUYURU (02.03.2018)

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağlamaktadır. Komisyon bünyesinde 80’i Raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 220 personel görevlendirilmiştir.

Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen tüm bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir.

Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 335.000 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır.

Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 107.175’i kamu görevinden ihraç olmak üzere toplam 111.895 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir.

Komisyon Kararları

28/02/2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 107.076’dır. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (6.400) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 100.676’dır.

22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından 28/02/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı;

(1) Başvurusu bulunan kişilerden KHK ile iade olanlara ilişkin verilen 1.984 ön inceleme kararı,

(2) Başvuru dosyası üzerinden verilen (100 ‘ü kabul, 4.316’sı ret)  4.416 inceleme kararı,

olmak üzere toplam 6.400’dır.

Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara ivedilikle gönderilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişiler, ilgisine göre Devlet Personel Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 15 gün içerisinde kadro unvanına uygun görevlere atanacaklardır.

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Ankara 19. ve 20. İdare Mahkemeleri nezdinde iptal davası açılabilecektir.

Başvurucular, https://ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr internet adresindeki “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi” uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı hakkında bilgi edinebilmektedir.

Komisyona, haklarında 697 sayılı KHK ile işlem yapılanların son başvuru tarihi 12 Mart 2018 dir.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Son Güncelleme: 02.03.2018 14:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.