OHAL Nedir ? Hangi İllerde OHAL Uygulanır ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MGK Kararı olarak açıkladığı OHAL nedir ? OHAL hangi illerde uygulanır ? Tüm cevaplar ve çok daha fazlası haberimizde..

GÜNDEM 20.07.2016, 23:58 21.07.2016, 00:11
OHAL Nedir ? Hangi İllerde OHAL Uygulanır ?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MGK Kararı olarak açıkladığı OHAL nedir ? OHAL hangi illerde uygulanır ? Tüm cevaplar ve çok daha fazlası haberimizde.. 

20 Temmuz 2016 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Daha sonra Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Milli Güvenlik Kurulu kararını açıladı ve tüm ülke genelinde 3 aylık Olağanüstü Hal ilan edildiğini belirtti. 

OHAL Nedir ? 

OHAL,  olağanüstü yönetim usullerinin uygulanmasını gerektiren doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ağır ekonomik bunalım, kamu düzenini ciddi biçimde bozan yaygın şiddet olayları gibi durumlarda uygulanır. OHAL, yönetim makamlarının yetkisinin genişletilmesi sonu oluşturulmaktadır. 

OHAL'de belirli yaş aralıklarındaki vatandaşlar için çalışma yükümlülüğü, gerektiğinde para ve mal yükümlülüğü konulabileceği belirtilmiştir. OHAL önlemlerinin ortak ve en tartışmalı yönleri ise yaygınlaştırılması ve genellikle bunlara karşı yargı yolunun kapalı olmasıdır. Bu Olağanüstü Hal kararı resmi olarak yurdun çeşitli bölgelerinde veya tüm yurtta 6 ayı geçmemek kaydıyla uygulanabilir. 

OHAL'de Hangi Tedbirler Alınır ? 

* Sokağa çıkma yasağı uygulanabilir,

* Belirli yerlerde çeşitli insanların toplanmasını ve araçların seyirleri değiştirilebilir, 

OHAL Hangi İllerde Uygulanır ?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Milli Güvenlik Kurulu kararlarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı kararda tüm Türkiye kapsamında 3 aylık Olağanüstü Hal ilan edildiği belirtilidi. 

Kamupersoneli.net / ANKARA
Yorumlar (0)