Okul Kantinlerinde Sağlık Dönemi Başlıyor

Okul kantinlerinde logolu gıda satışı başlıyor. Bu uygulama ise 16 Eylül'den itibaren geçerli olacak. Bu bağlamda Okul Sağlığı Bilim Kurulu’nun belirlediği kriterleri karşılamayan gıdalar kantinde satılamayacak.

GÜNDEM 18.07.2019, 16:39 18.07.2019, 16:51
Okul Kantinlerinde Sağlık Dönemi Başlıyor

Obezite sorunu Türkiye genelinde 3 milyona yakın çocuğu tehdit ederken Türkiye'deki çocukların Avrupa’ya göre obezleşme hızının 2 kıat daha fazla olduğu ifade edildi.

YENİ DÖNEM 16 EYLÜL'DE BAŞLIYOR

Çocukluk çağı obezitesi ve kronik hastalıkların artışına engel olmak için Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği “Okul Gıdası Logosu” uygulaması başlayacak. Buna göre okul kantinlerinde yeni dönem 16 Eylül'de başlayacak.

Hayata geçecek bu uygulama kapsamında Okul Sağlığı Bilim Kurulu’nun belirlediği kriterleri karşılamayan gıdalar kantine giremeyecek. Kriteri taşıyan gıdalara ‘Okul Gıdası’ logosu verilecek ve kantinlerde sadece bu paketli gıdalar satılacak.

Okul Sağlığı Bilim Kurulu tarafından yiyecek ve içeceklerin başında şekerli, kolalı, gazlı ve aromalı içecekler ile cips ve tatlandırıcı katılmış yiyeceklerin satışı uygun bulunmuyor. Bu bağlamda ‘Okul Gıdası’ logosunu ise çiğ tüketilen sebze ve meyveler, süt, ayran, peynir, uygun ekmekler, taze sıkılmış meyve ve sebze suları ve kriterlere uygun paketli yiyecek ve içecekler taşıyacak.

1.5 GRAMDAN FAZLA TUZ OLMAYACAK

Konu ile ilgili olarak Milliyet'ten Mert İnan'ın aktardıklarına göre okul kantinlerinde sağlıklı gıda döneminin hedefi obezite ve sağlıksız beslenmeyi engellemek. Bu hedef kapsamında okullar açıldığında 1.5 gramdan fazla tuz barındıran 100 gramlık cips ve krakerler, 22.5 gramdan fazla şeker içeren ürünler, 100 gramlık ürünlerde 0.3 gram üzerinde trans yağ içeren ürünler kantinlerde satılamayacak.

Okul kantinlerinde taze sıkılmış meyve ve sebze suları, ayran, kefir satışları yapılacak. Kakaolu, şekerli ürünlerde de 100 gramlık paketlerdeki şeker ve nişasta oranı 22.5 gramın üzerinde olmayacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu ürünler gıda işletmelerine bildirilecek. Okul, kurum müdürlükleri bünyelerinde faaliyet gösteren gıda işletmelerinin kriterlere uyum sağlayıp sağlamadıkları konusunda denetim yapacak. Logosuz satış yapan işletmeler Milli Eğitim Bakanlığına bildirilecek.

Yorumlar (0)