Okul Servisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Avukat Erhan Balaman, Manisa'da yaşanan servis vakasının ardından, velilerin okul servisi seçerken dikkat etmesi gerekenleri açıkladı.

GÜNDEM 20.09.2017, 15:30
Okul Servisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Okulların açılması ile velilerin endişeleri de arttı. Okullarda servis şoförlerinin ve sorumlularının ihmalleri son zamanlarda servislerin güvenirlikleri ile ilgili tartışmalara neden oldu.

Veliler, servis seçimlerinde daha dikkatli ve titiz davranmaya başladı. Velilerin servis seçiminde dikkat edeceği kriterleri sizler için paylaşıyoruz.

Sabıkalı Şoförlerin Çalışması Tedirgin Ediyor

Manisa'da yaşanan servis vakasının ardından, velilerin endişeleri de arttı. Manisa'da serviste unutulan ve hayatını kaybeden Alperen'in ardından benzer bir olayın İstanbul'da yaşanması ve okul servislerinde sabıkalı şoförlerin çalışması velileri son derece tedirgin etti.

2016 yılında servis kazaları ile 8 öğrenci hayatını kaybederken, 3 binden fazlası yaralandı. Bu rakamlar da velileri tedirgin etmeye yetiyor.

Veli Talepleri Artıyor

Her geçen gün veliler servisler ile ilgili düzenleme talebi geliyor. Giderek artan talepler ile ilgili Avukat Erhan Balaman, okul öncesi ve diğer öğrenci taşıma hizmetlerini düzenli ve güvenli hale getirmek, bu amaçla taşıma yapacak gerçek ve tüzel kişilerin yeterlilik ve çalışma şartlarını belirlemek için Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’nin yürürlükte olduğunu ifade etti.

Servis Şoförlerinin ve Rehber Personelin Kriterleri

Yürürlükte olan servis yönetmeliğinde okul servis şoförlerinin ve rehber personelin işe alınma kriterlerinin de yer aldığını belirten Avukat Erhan Balaman; “Personelin affa uğramış olsa bile önceden cinsel suçlara karışmamış olmaları, yine kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, fuhuş, uyuşturucu madde bulundurmak, kullanmak, kullanımını kolaylaştırmak veya ticaretini yapmak ve sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozmak gibi suçlardan hüküm giymemiş olmaları şarttır” açıklamasında bulundu.

Avukat Erhan Balaman, şoförlerin son beş yıl içerisinde, bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışmamış olması, alkollü olarak araç kullanma ve hız kurallarını ihlal nedeniyle, sürücü belgelerinin birden fazla geri alınmamış olması ve en az 26 yaşını doldurmuş olmaları gerektiğini belirtti. Servis şoförleri, ayrıca ‘Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi’ ne de sahip olmakla yükümlü.

Avukat Erhan Balaman, servis şoförlerinin alımında bazı kriterlerden bahsederek şu şekilde sıraladı:

- Okul yönetimleri şoför seçiminde titiz davranmalı,

- Deneyimli ve usta sürücü olup olmadıklarını ve geçmişlerini araştırmalı,

- Özel yaşamları, alışkanlıkları, ilişkileri, huyları ve davranışları hak¬kında bilgi toplamalı,

- Olaylar karşısında çabuk öfkeye kapılıp kapılmadıklarını, soğukkanlı ve ağırbaşlı davranıp davranmadıklarını gözlemlemeli,

- Alkol ve uyuş¬turucu bağımlısı olup olmadıklarını, kumar oynayıp oynamadıklarını, daha önce kaza yapıp yapmadıklarını araştırıp öğrenmelidirler.

Servislerin kaza yapması durumunda okul servis araçlarının, okul yönetimi tarafından kiralanmışsa, hem okul yönetimi hem de taşıma şirketi sorumlu olur diyen Avukat Balaman, herhangi bir ölümlü ya da yaralanmalı kaza meydana geldiğinde 2 yıl ile 15 yıla kadar hapis cezası ı istemiyle yargılanacaklarını açıkladı.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)