Olağanüstü Başvuru Kapsamında Büyükçekmece İçin Karar Bekleniyor

Maltepe oyların sayım işlemlerinin bugün tamamlanması bekleniyor. Bunun yanı sıra usulsüz seçmen kaydından dolayı Büyükçekmece için olağanüstü başvuru yapıldı. Yapılan başvurunun sonuçlanması bekleniyor.

GÜNDEM 16.04.2019, 10:48
Olağanüstü Başvuru Kapsamında Büyükçekmece İçin Karar Bekleniyor

Yüksek Seçim Kurulu dün aldığı kararla, Maltepe 1 ve 2 Nolu sandık kurullarında, 10 sandık özelinde yapılan, yeniden sayım işlemlerinin iptaline dönük kararı iptal etmişti. Bu karar akşam saatlerinde Maltepe sandık kurullarına tebliğ edilmişti. Dün itibariyle sayılmayan 129 sandık kalmış olup, sayım işlemlerinin bugün sona ermesi bekleniyor.

Diğer taraftan, Maltepe sandıklarındaki sayım işlemlerinin sona ermesi, İstanbul seçim sonuçları için sadece bir aşama..

Ak Parti'nin, usulsüz seçmen kaydı nedeniyle Büyükçekmece ilçesi için yaptığı olağanüstü itiraz başvurusu, delillerin eksik olması nedeniyle henüz YSK'da karara bağlanmadı.

Büyükçekmece ilçesiyle ilgili tartışmaların da nihayet ermesi sonrasında il genelinde birleştirme tutanağı düzenlenebilecek ve bu durumda Ak Parti, İstanbul'da seçimlerin tümüyle yenilenmesi talebiyle İstanbul için Olağanüstü itiraz başvurusunu yapabilecektir. Ak Parti'nin il birleştirme tutanağı sonrasında, kanuna göre, başvuru için bir haftalık süresi bulunuyor.

Yorumlar (0)