Pars Tan'ın ölümüne sebep olan hastalık nedir? Hastalığın belirtileri neler? Lenfoma Hodgkin hastalığı hakkında merak edilenler

Pars Tan'ın ölümüne sebep olan hastalık nedir? Hastalığın belirtileri neler? Lenfoma Hodgkin hastalığı hakkında merak edilenler

Ebru Şallı'nın oğlu Pars Tan, 8 yaşında lenfoma hastalığı sebebiyle hayatını kaybetti. 8 yaşındaki Tan'ın hayatını kaybetmesine sebep olan lenfoma hastalığı, vatandaşlar tarafından çok fazla araştırılmaktadır. Lenfoma hakkında merak edilen pek çok detay haberimizde..

Bir kanser türü olan lenfoma, gündemde yer alan ve en çok araştırılan konuların başında geliyor. Kanser türü olmasına karşın çok fazla duyulmayan lenfomayla ilgili, "Lenfoma nedir", "Lenfoma hastalığının belirtileri neler" ya da "Lenfoma Hodgkin nedir" şeklinde araştırmalar yapıyor. Grip gibi belirti gösteren ve oldukça tehlikeli bir hastalık olan lenfoma, halk arasında "Lenf kanseri" olarak da adlandırılmaktadır.

LENFOMA NEDİR?

Lenfatik sistemde ortaya çıkan ve genellikle lenf bezlerinde görülen lenfoma, ciddiye alınması gereken bir kanser türüdür. Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan ve pek çok türü olan bu haftalık lenfositlerde başlamaktadır. Lenfoma Hodgkin hastalığında, lenf nodları anormal bir şekilde büyümeye başlar. Aynı zamanda vücudun çeşitli bölgelerinde de lenfositler oluşmaya başlar.

TEDAVİSİ VAR MI?

Lenfosit hastalığının tedavisi bulunmaktadır. Tedavi sonrasında tekrarlanmayacak bir rahtsızlık türü olan lenfomanın tedavisinde ışın tedavileri ve güncel bir takım ilaçlar kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarla tedavi başarısı yüzde 95'lere kadar ulaşabilmektedir.

LENFOMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Lenfoma Hodgkin kanserinin pek çok belirtisi bulunmaktadır. Ancak en çok görülen belirtiler arasında, ağrısız bezeler bulunmaktadır. Genellikle el ile de hissedilen bu bezeler, hastalığın ilk belirtisi olarak da ifade edilebilmektedir. Fark edilme ihtimali yüksek olan bu bezler genellikle kasık ya da koltuk altında görülebilmektedir. Ağrıya sebep olmaması ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bunun dışında sıkça görülen belirtiler şunlardır:

- Kilo kaybı
- Halsizlik
- Ateş
- Nefes darlığı
- Gece terlemeleri
- Vücudun çeşitli bölgelerinde görülen şiş bezeler

LENF KANSERİNİN SEBEBİ NEDİR?

Lenf kanserinin tam olarak sebebi bilinmemektedir. Dünya'da olduğu gibi, Türkiye'de de sıkça görülen bir kan hastalığı türüdür. Hastalıklarla savaşan akyuvarların mutasyon geçirmesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu durumda mutasyon diğer hücreleri öldürürken, bu hücrelerin yaşamaya devam etmesini sağlamaktadır. Bu da vücutta farklı bölgelerde lenf bezlerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

LENF KANSERİNİN TÜRLERİ NELERDİR?

Lenf kanseri içerisinde pek çok türe ayrılmaktadır. Çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kronik lenfositik lösemi
Kutansöz T-hücreli
Kutansöz B-hücreli
Hodgkin
Hodgkin dışı
Waldenström makroglobulinemisi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.