Pentagon Sözcüsü Peter Cook, FETÖ'nün Darbe Girişimiyle İlgili Açıklamalarda Bulundu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Fetullahçı Terör Örgütünün Türkiye'deki darbe girişimi hakkında açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 19.07.2016, 09:46 19.07.2016, 09:54
Pentagon Sözcüsü Peter Cook, FETÖ'nün Darbe Girişimiyle İlgili Açıklamalarda Bulundu
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türkiye'deki darbe girişiminin kendileri için de sürpriz olduğunu söyledi.

Pentagon Sözcüsü Cook, günlük basın toplantısında, "Darbe girişimi, Türkiye ve başka yerlerdeki insanlar için olduğu kadar bizim için de sürpriz oldu" ifadesini kullandı. Cook, darbe girişiminin zamanı ve nasıl gerçekleştiği konusunda hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını belirtti.

AA muhabirinin, kamuoyunda İncirlik Üssü'nün darbenin bir parçası olarak kullanılıp kullanılmadığına yönelik bazı soru işaretlerinin bulunduğunu sorması üzerine Cook, "Olayların en başında arkadaşlarımızın ilk eğilimi neydi bilmiyorum ama onların da Türk medyasında çıkan haberler üzerine ilk bilgilere ulaşmaya başladıkları açıktır." dedi.

İncirlik'teki güvenlik seviyesi

Cook, gece boyunca yaşananlara rağmen İncirlik'teki askeri güvenlik seviyesinin cuma gecesi neden değiştirilmediği ve cumartesi TSİ 07.30'da en üst seviye olan "delta"ya neden çıkarıldığı sorularına ise cevap vermedi.

Sözcü Cook, İncirlik'teki ABD askerlerinin gece boyunca İstanbul ve Ankara'da yaşanan askeri hareketlilik karşısında ne yaptıkları sorusunu da yanıtlamadı.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, ABD'nin uluslararası üslerindeki güvenlik seviyelerinin günlük olarak sürekli güncellendiğini ve tehdit algılamasına göre anlık olarak artırılabildiğini anlattı. Yetkili, cumartesi saat 07.30'da güvenlik seviyesinin "hangi tehdit gerekçesiyle" en üst düzey olan "delta"ya çıkarıldığını ancak üs komutanının ve bölgedeki Amerikan istihbarat yetkililerinin bileceğini vurguladı.

Carter, Işık'ı henüz aramadı

Cook, ABD Savunma Bakanı Ash Carter'ın henüz Türk mevkidaşı Fikri Işık ile konuşmadığını ancak iki ülke ordusunun yetkilileri arasındaki koordinasyon ve iletişimin devam ettiğini bildirdi.

Ülkesinde darbe girişiminde bulunulan Türk mevkidaşını Carter'ın neden henüz aramadığını soran AA muhabirine Cook, "Belirgin bir sebebi yok, sadece henüz konuşmadılar" şeklinde cevap verdi.

İncirlik Üssü'nden kalkan uçakların darbeye destek veren savaş uçaklarına yakıt ikmali yaptığı iddialarının hatırlatılması üzerine Cook, üssün bir bölümünü kendilerinin, bir bölümünü ise Türk askerlerinin kullandığını kaydederek Amerikan askerlerinin darbe girişimi hakkında herhangi bir şey duymamış olmalarının normal olduğunu söyledi.

Kamupersoneli.net | AA


Yorumlar (0)