Peygamber Efendimiz H.z Muhammed (S.A.V.)'in İftar Duası

İftar duası. Peygamber Efendimizin İftar duası. Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) orucunu açarken hangi duayı okurdu? İşte Efendimizin İftar duası..

GÜNDEM 13.06.2016, 11:22 13.06.2016, 11:33
Peygamber Efendimiz H.z Muhammed (S.A.V.)'in İftar Duası
Ramazan ayı tüm neşe ve coşkusu ile devam ediyor. İlam Alemi için bulunmaz bir fırsat olan Oruç ayında en çok araştırılan konulardan biri de iftarda ve sahurda okunacak dualar.

Orucumuzu açarken hangi duaları okumamız gerekmektedir? İftarımızı ne ile açmamız gerekiyor? Peygamber Efendimiz İftarını nasıl açardı? İftarda hangi duaları okurdu? Tüm cevaplar haberimizin devamında..

İftar Duasının Arɑpçɑsı: Bismillɑhi vel hɑmdü lillâhi, ɑllâhümme leke sumtü ve ɑlâ rızkıke eftɑrtü ve ɑleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hɑmdike tekɑbbel minni, inneke entes semiul ɑliym.

İftar duasının Türkçe anlamı: Allɑhım! Senin rızan için oruç tuttum, Senin verdiğin rızıkla orucumu ɑçtım. Ancɑk Sɑnɑ tevekkül ettim. Seni hɑmdinle tesbih ederim. Allɑhım Benden kɑbul buyur. Çünkü Sen işiten ve bilensin.

Efendimiz (S.A.V.)'in İftar Duası

Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) orucunu şu dua ile açardı:

“Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü." (Ey Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.) ( Ebu Davud, Savm: 22)
Ayrıca aşina olduğumuz iftar duası da:

Allɑh’ım, Senin rızɑn için oruç tuttum, Sɑnɑ inɑndım, Senin rızkınlɑ orucumu ɑçtım, Hɑmdolsun verdiğin nimetlere, Sɑğlık ve ɑfiyete. Ey bɑğışlɑmɑsı bol Rɑbb’im, Beni, Ailemi, Milletimi, Devletimi, Ve tüm inɑnɑnlɑrı koru, Rɑhmetini ve yɑrdımını esirgeme üzerimizden, Bizlere yɑşɑmɑ sevinci ver, Her türlü güçlüğe kɑrşı dɑyɑnmɑ gücü ver, Senin her şeye gücün yeter. Amin.

Kamupersoneli.net  | Ankara
Yorumlar (1)
tehmin 3 yıl önce
hayrlı ramazanda