banner731

PKK elebaşı Abdullah Öcalan avukatları 8 yıl aradan sonra Gemlik'ten İmralı adasına gidiyor

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'dan hareket eden avukatlarıyla 8 yıl aradan sonra ilk kez görüşen PKK elebaşı Abdullah Öcalan'a bir ziyaret daha. Bu kez en son 8 yıl önce adaya geçişin sağlandığı Gemlik üzerinden hareket eden avukatları Öcalan'a kıyafet, günlük gazete ve bir kaç kitap getirdi.

GÜNDEM 22.05.2019, 11:38
PKK elebaşı Abdullah Öcalan avukatları 8 yıl aradan sonra Gemlik'ten İmralı adasına gidiyor

Edinilen bilgiye göre, İmralı Cezaevi’nde yatan PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan 8 sene sonra adaya geçişin sağlandığı Gemlik'ten giden heyetle görüşecek. Bir kadın, bir erkek avukatı sabah 9.20 sıralarında Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı’na geldi. Burada kimlik kontrolleri yapılan avukatların yanlarında iç çamaşır, günlük gazeteler ve birkaç kitabı da getirdiği gözlendi. 2 avukat İlçe Emniyet Müdürlüğü, jandarma ve Cezaevi Müdürlüğü ekiplerinin kontrolünde Gemport Limanı’ndan İmralı Adası’na hareket etti.

2011'den beri ilk olma özelliği taşıyor

Abdullah Öcalan Mayıs ayının başlarında Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi ve avukatlarıyla bir görüşme yapmıştı. Ancak avukatlar bu görüşmeyi gerçekleştirmek için İstanbul'dan hareket etmişti. Bugünkü ziyaret 27 Temmuz 2011 tarihinden sonra avukatlarıyla Gemlik üzerinden yapılan ilk görüşme özelliğini taşıyor. Öcalan en son 12 Ocak 2019'da kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmüştü.

Ne olmuştu?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 6 gün önce Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesine yönelik yasağın kaldırıldığını açıkladı. Gül, hükümlülerin avukatlarıyla görüşmesinin kanuni bir hak olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)