Polisler yaka kamerası ile hem zaman kazanacak hem de daha güvende olacaklar

Özellikle yabancı polisiye filmlerde sıklıkla izlediğimiz yaka kamera sistemi İstanbul polisinin kullanımına sunuluyor. Kamerayla polise karşı yapılan şikayet, iddia ve performanslar hızla değerlendirilecek. Polisin vatandaşa daha iyi hizmet vermesini mümkün kılan projeleri ile dikkat çeken  İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, yeni bir dizi projeyi daha hayata geçirmeye başladı.

GÜNDEM 05.09.2019, 11:57
Polisler yaka kamerası ile hem zaman kazanacak hem de daha güvende olacaklar

Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre, bu projeler arasında yer alan 'Yaka Kamerası' önümüzdeki günlerde hizmete girecek.

Sesli ve görüntülü kayrt yapabilen, uzun süre çalışmaya uygun GSM hatları üzerinden anlık veri ileten 'Giyilebilir Kamera' ve kayıt sistemi beraberinde birçok yeniliği de getirecek.Bu uygulamayı kullanan büyükşehirlerden biri olan Londra'da polise yönelik şikayet iddialarında yüzde 33 azalma görülürken, kamera kullanan Kaliforniya polisi tarafından uygulanan orantısız güç olayında ise yüzde 59 azaldığı tespit edildi.

Devriye polisleri yaka kamerasına diğer polislerden önce kavuşacak

Kameranın kullanıldığı olaylarda ne polis orantısız güç kullanabilecek ne de vatandaş polise karşı kanun dışı davranabilecek. Proje kapsamında ilk etapta devriye gezen ekiplerdeki memurlara yaka kamerasının dağıtılacağı kaydedildi. 

Polislerde hizmette kalite artarken, zaman da kazanacaklar.Bu projenin devreye girmesi ile birlikte hedeflenenler arasında;

- Polis memurlarına karşı yapılan şikayet ve iddia sayısında azalma. 

- Olaylardaki performansın gözden geçirilmesi. 

- Kişisel güvenliği artırdığı ve cezai kovuşturmalara yardımcı olacağı. 

- Mevzuat dışında hareket eden polislerin tespiti. 

- Polis memurlarına yönelik saldırı sayısında azalma. 

- Adli ve idari birimlere teknik destek sağlanması. 

- Polise güvenin artırılması. 

- Hizmet kalitesini artırmak yer alıyor.

Yorumlar (1)
O.bahadir 3 ay önce
Bu ülke için can verecek insanları hep dışarda bırakıp evine ekmek bile götüremez hale getirdiniz kurdu kediye böğdürüp güçsüz bıraktınız şuanda yine mesele türkiye olunca koşacak kişiler yine bizleriz Allah herşeyi gören ve bilendir