Prof. Celal Şengör: 162 İmam Hatip İnşa Ederken 9 Fen Lisesi Yapan Bir Millet, Deprem Tarafından Ezilmeye Müstehaktır

Yavuz Oğhan tarafından sunulan Bidebunudinle programına konuk olarak olarak katılan Prof. Celal Şengör'den Ayvacık'ta yaşanan ve tüm Marmara Bölgesi'nde hissedilen depreme yönelik olarak; "162 İmam Hatip inşa ederken 9 Fen Lisesi yaparsan bir millet deprem tarafından ezilmeye müstehaktır" yorumu geldi.

GÜNDEM 22.02.2019, 00:29 Kerim Solak
Prof. Celal Şengör: 162 İmam Hatip İnşa Ederken 9 Fen Lisesi Yapan Bir Millet, Deprem Tarafından Ezilmeye Müstehaktır

İşte Şengör'ün açıklamalarından satır başları;

"Ayvacık'taki deprem Ezine fayı dediğimiz Kuzey Anadolu fayının güney kolunun hemen devamında meydana gelmiş bir depremdir.

Bir normal fay depremidir. Kuzey batıya doğrultusu vardır eğimi de 70 derecedir. Bozcaada'da da depremler oldu.

Bu güney kolunun en batı ucunun hareketli olduğunu gösteriyor" diyen Şengör, Balıkesir'in Edremit ilçesinde 7 şiddetinde bir deprem olabileceğini ileri sürdü....

AHMET ERCAN KİM?

"2019 yılı bir deprem yılı olacak ve 2025'e kadar sürecek. Bu deprem öncülerinden bir tanesi. Bunun arkasından gelecek.

Bütün Türkiye için söylüyorum, 6, 6.5 ve 7'lik yıkıcı bir depremi görmemiz muhtemeldir" diyen Prof. Ahmet Ercan'a yanıt veren Şengör,

"Öyle bir şey yok. Türkiye'de hababam deprem oluyor. Ahmet Ercan kim? Yayınlanmış bir tane araştırması mı var? Kim bu insanlar ben bunu anlamıyorum"

"7 büyüklüğüne depreme varabilmek için 900 tane 5 büyüklüğünde deprem lazım. Biz bunlara sıfır büyüklük hasar diyoruz.

Bu insanın kendi aptallığının neticesidir. Siz binanızı adam gibi yapmazsanız, kirişleri keserseniz başınıza gelir. Bu başınıza geldiği zaman da müstahak demektir"

CEHALET EN BÜYÜK SIKINTIDIR

"Cehalet en büyük sıkıntıdır. Eğer cahilseniz tabiat gelir sizi ezer. Ezmemesini istiyorsanız adam gibi doğa bilimlerini öğreneceksiniz.

Tedbir alacaksınız, ona göre yaşayacaksınız. Bu imam mektebi yapmakla olmuyor.

Adam gibi mektebe ihtiyaç var. Türkiye'de eğitim öldü. İki saat din dersi koyuyorsun ne faydası var onun" dedi.

Şengör, 2019 bütçesinde 9 Fen Lisesi, 151 Anadolu Lisesi ve 162 İmam Hatip Lisesi yapılmasının planlanmasını da yorumlayarak,

"Bunu yapan bir millet deprem tarafından ezilmeye müstahaktır. Hayali kişiliklerle akıl dışı ümitlerle yaşarsanız gerçek gelir basar tokatı. Gerçeği öğrenmenin yolu da doğa bilimleri ve onlara dayalı temel mühendislik eğitimi ve bu eğitim ilkokulda başlar"

Yorumlar (0)