Prof. Dr. Kaynar'dan Plazma Tedavisi Hakkında Gelişmeler! Pozitif Sonuçlar Aldık

Prof. Dr. Kaynar'dan Plazma Tedavisi Hakkında Gelişmeler! Pozitif Sonuçlar Aldık

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leylagül Kaynar, plazma tedavisinde gerçekleşen umutlandırıcı gelişmeleri aktarırken, bu tedavinin daha önce de suçiçeği ve ebola salgınlarında da uygulandığını belirtti.

Prof. Dr. Leylagül Kaynar, plazma tedavisiyle ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu ve daha önce yaşanan salgınlarda ne kadar etkili bir yöntem olduğunu ekledi. Kaynar, "Daha önce Kovid-19 hastalığını geçirmiş kişilerin kanlarının plazma kısmını, şu an ciddi ve ağır şekile bu hastalığı yaşayan bireylere verme işlemi diyebiliriz. Kanın plazma kısmındaki antikorlar bu hasta bireylere veriliyor. Antikorlar bizim bağışıklık sistemimizde enfeksiyonlarla mücadele eden en önemli moleküllerdir" değerlendirmesini yaptı.

Kaynar, bağışçı hazuvunun corona virüs (Covid-19) hastalığına yakalanmış, tedavi sürecini başarıyla atlatmış ve hastalığı yenmesinin ardından 14 gün geçmiş olan insanlardan oluşacağını kaydetti.

POZİTİF SONUÇLAR ELDE ETTİK

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Covid-19'a yakalanıp sonrasında eski sağlığına kavuşan bir kişiden alınan plazma örneğinin 3 kişiye aktarıldığını söyleyen Kaynar, sözlerine şöyle devam etti:

"Üç hastamıza bu tedaviyi uyguladık, pozitif sonuçlar elde ettik. Kesin sonuçlar söylemek için çok erken, biraz daha zaman geçmesi lazım. Sadece ön sonuçlarımızın iyi olduğunu belirtebiliriz. Bağışçımız daha önce bu hastalığı atlatmış, iyileşmiş ve üzerinden 14 gün süre geçmiş biri. 1 kişiden 3 hastamıza plazma tedavisi verebildik. Bu kişi bir hafta geçince yine bağış yapabilir. Bu şekilde gönüllü bağışçılara ihtiyacımız var. Bağışçılarımıza seslenmek istiyorum, sosyal medya üzerinden değil, Kızılay'a ve aferez merkezi olan büyük hastanelere, üniversite hastanelerine bağış yapsınlar. Bu şekilde ihtiyacı olan hastalara çok daha hızlı ulaşılacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.