Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan corona virüs yeni belirti açıklaması

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan corona virüs yeni belirti açıklaması

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan corona virüs salgını hakkında açıklamalarda bulunarak hastalığın yeni belirtilerinden olabilecek bir belirtiyi de belirtti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan corona virüs salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ceyhan açıklamalarında annenin gebelik sırasında corona virüs geçirdiyse bebeğin çok yüksek oranda koruyucu antikor ile doğduğunu ifade ederek hastalığın yeni belirtileri hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

DAMAR TIKANIKLIĞI DİŞ KAYBINA NEDEN OLUYOR

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıklamlarında corona virüsün en çok yaptığı bozukluklardan bir tanesinin damar olduğunu belirterek damarın pıhtılaşmayı arttırdığını ve damar tıkanıklıklarına yol açtığını dolayısı ile dişi besleyen damarların tıkanıp diş kaybına yol açması teorik anlamda mümkün olduğunu vurguladı. Bu konu hakkında Mehmet Ceyhan'ın açıklamaları şöyle oldu:

"Damar pıhtılaşmayı artırıyor ve damar tıkanıklıklarına yol açıyor. Dolayısıyla dişi besleyen damarların tıkanıp diş kaybına yol açması teorik anlamda mümkün. Herhangi bir belirtinin bir hastalığın belirtisi olduğuna karar vermek için bunun belli bir sıklıkta olması ve başka durumlarda görülmemesi lazım gibi birçok faktör var.

DİŞ KAYBI BELİRTİ OLABİLİR 

Diş kaybının Covid-19 belirtisi olduğunu söyleyecek kadar vaka yok. İleride bu vakalar artarsa, diş kaybı Covid-19 belirtisi olabilir. Çünkü damar tıkanıklığına bağlı ekstemite (doku defektleri) kayıpları ile beyin ve kalple ilgili problemlerde rapor edildi"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler