Referandum Seçmen Sorgulama! e- Devlet Kapısında

Referandum tarihinin kesinleşmesiyle beraber seçmenlerin merakla beklediği seçmen sorgulama işlemleri netlik kazandı. Buna göre referandum seçmen sorgulama e- devlet kapısı üzerinden yapılabilecek. Peki referandum seçmen sorgulama işlemi nasıl yapılır?

GÜNDEM 13.02.2017, 15:08
Referandum Seçmen Sorgulama! e- Devlet Kapısında

Referandum tarihinin kesinleşmesiyle beraber seçmenlerin merakla beklediği işlemlerden olan seçmen sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı netlik kazandı. Buna göre referandum seçmen sorgulama e- devlet kapısı üzerinden yapılabileceği belirtildi. Peki referandum seçmen sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Yüksek Seçim Kurulunun 05/05/2016 tarih ve 208 sayılı kararı ile Kurumumuzun secmen.ysk.gov.tr internet sayfasındayer alan yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlere yönelik bilgilendirme hizmetlerinin e-Devlet kapısı (türkiye.gov.tr) aracılığıyla da sunulmasına karar verildiği bugün itibariyle açıklandı. Bu karar doğrultusunda Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığıyla beraber TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. arasında 09.06.2016 tarihinde bir protokol imzalanmış ve 30.01.2017 tarihinden itibaren söz konusu hizmetler e-Devlet kapısı üzerinden verilmeye başlanılmıştı.

SEÇMEN SORGULAMA KOLAYLIĞI SAĞLANACAK

Bilindiği gibi e-Devlet hizmetleriyle beraber vatandaşlara,kamu kurumları tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda etkin ve verimli bir şekilde sunulması amaçlanıyor.

Aktif kullanıcı sayısının her geçen gün daha çok arttığı e-Devlet kapısında vatandaşlar tek bir kimlik doğrulamasıyla beraber birçok hizmete ikinci bir kimlik doğrulamasına gerek duymadan erişebiliyorlar. Bu nedenle, Yüksek Seçim Kurulu olarak, seçmen bilgilerine yönelik vermiş olduğumuz aşağıda bulunan hizmetlerin,kamu kurum ve kuruluşlarının ortak platformu olan e-Devlet kapısı üzerinden de verilmesinin vatandaş odaklı iş süreçlerini kısaltacağından memnuniyeti arttırabileceği ifade edilebilir.

Yurt içi seçmenler bu bilgilere e- devlet üzerinden seçim ile alakalı merak ettiklerine ulaşabilirler;

1- Kendisinin ve kendisi ile aynı hanede bulunan seçmenlerin seçmen kütüğünde kaydının olup olmadığı,

2- Kaydı bulunmayan, kaydında düzeltme yapmak veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen seçmenlerin başvuru adımları ile ilgili açıklamalar,

3- Askı döneminde aynı binada oturan seçmenler,

4- Seçim dönemi içinde kendisinin ve aynı hanede oturan seçmenlerin oy kullanacağı sandık bilgileri,

5- Seçmen bilgi kâğıdı,

6- Seçim günü oy verme ile ilgili bilgiler,

7- Engelli olduğu halde seçmen kütüğünde engelli kaydı bulunmayan seçmenlerin başvuru için yapması gerekli iş adımları.

Yurt dışı kütüğüne kayıtlı seçmenler e-Devlet kapısı üzerinden aşağıdaki bilgiler öğrenebilirler;

1- Kendisinin yurt dışı seçmen kütüğünde kaydının olup olmadığı,

2- Bağlı bulunduğu dış temsilcilik bilgisi,

3- Askı döneminde bilgilerinde eksiklik veya yanlışlık bulunması durumunda yapması gereken iş adımları ile ilgili açıklamalar,

4- Seçim dönemi içinde sandık kurulacak dış temsilcilikler ve adres bilgileri ile gümrük kapılarına ait bilgiler,

5- Yurt dışında oy verme tarih aralıkları,

6- Seçim günü oy verme ile ilgili bilgiler.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)