Resmi Gazete'de Yayımlandı! Trafik Sigortasında Değişiklik Yapıldı

13 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre trafik sigortasına değişiklik yapıldı. Karara göre kamu hizmet alımları kapsamında, gizlilik ile güvenlik kapsamında trafik tescili gerekmeyen araçlara için poliçelerin Riskli Sigortalılar Havuzu kapsamı dışına çıkarıldığı belirtildi.

GÜNDEM 13.07.2019, 09:50
Resmi Gazete'de Yayımlandı! Trafik Sigortasında Değişiklik Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 13 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelikle beraber aracı işleten kişinin değişmesi maddesi yeniden düzenlendi ve trafik sigortasında yeni dönem için tarih verildi.

Bununla beraber işleten kişinin sahip olduğu yeni araç hakkında bilgileri sigorta şirketine bildirmesi ile beraber sahip olduğu hasarsızlık indiriminin aynı türdeki araç için devam etmesi ile prim artırımı uygulanan işletici için düzenlenecek sözleşme kapsamında prim basamağının kaldığı yerden devam etmesini içeren hükümlerin kaldırıldığı ifade edildi.

RİSKLİ SİGORTALILAR

Yönetmelik kapsamında Riskli Sigortalılar Havuzu Çalışma Esasları hakkında detaylar açıklandı.

Detaylara göre trafik sigortasına yönelik kamu hizmetleri alımı kapsamında gizlilik ve güvenlik gerekçesi nedeniyle trafik tesciline uygun olmayan araçlar hakkında poliçeler ve sigorta prensipleri basamak tespitlerinin yapılmamasından dolayı poliçe havuzu dışına çıkarıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğin 1 Eylül 2019'da yürürlüğe gireceği duyuruldu.

Yorumlar (0)