banner731

Rusya'dan Türkiye İle Beraber Belirlenen Sınırlar Hakkında Kritik Açıklama

TSK ve DEAŞ arasında çatışmaların kuvvetlendiği şu saatlerde Rusya Savunma Bakanlığı tarafından kritik bir açıklama geldi. Yapılan açıklamanın ise Türkiye ile belirlenen sınırlar hakkında olduğu ifade edildi.

GÜNDEM 11.02.2017, 18:41
Rusya'dan Türkiye İle Beraber Belirlenen Sınırlar Hakkında Kritik Açıklama

Türk Silahlı Kuvvetleri ve DEAŞ arasında çatışmaların kuvvetlendiği şu saatlerde, gelen son bilgilere göre Rusya Savunma Bakanlığı tarafından kritik bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamanın ise Türkiye ile belirlenen sınırlar hakkında olduğu ifade edildiği belirlendi.

Akşamüstü Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama içerisinde Suriye ordusunun Tadif'te 650 DEAŞ'lı teröristi, iki tankı, dört zırhlı personel taşıyıcıyı, 18 ağırlı silahlı arazi aracını etkisiz hale getirdiğini belirtti. Yapılan açıklamada ise en çok bu cümle dikkat çekerken: "Başarılı Tadif operasyonuyla Suriye hükümet kuvvetleri, Türkiye ile daha önce anlaşmaya varılan ve ÖSO ile geçici sınırı belirleyen çizgiye ulaşmış oldu" ifadelerine yer verildi.

DEMARKASYON ÇİZGİSİ

Rusya, çatışmadalarda hangi tarafın nerede duracağını belirleyen ve "demarkasyon çizgisi" olarak da bilinen geçici sınır hattı konusunda Ankara ile varılan anlaşmanın detaylarına derinine kadar inmemişti. Ancak DEAŞ bölgesine doğru kuzeyden ilerleme gösterdiği bilinen Fırat Kalkanı güçleri ile güneyden gelen rejim güçlerinin bugünden itibaren bulundukları konuma bakıldığında, bu geçici sınırın M4 Karayolu olabileceği ifade ediliyor.

Bu karayolunun ise doğuda DEAŞ'ın kalbi Rakka ile batıdaki muhaliflerin geçen yıl sonunda tahliye edilerek rejim güçlerine bıraktığı Halep'i birbirine bağladığı bilinmekte. El Bab da bu iki kent arasında stratejik bir konumda bulunduğu anlaşılmıştı.

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gelen son bilgilere göre DEAŞ terör örgütü ile girilen çatışmalar devam ediyor.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)