Sağlık Bakanı Koca Açıkladı! Aile Sağlığı Merkezlerinde Dev Değişiklik!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Halk sağlığı haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu ve aile merkezlerinde devrim niteliğinde değişiklik yapılacağını ifade etti.

GÜNDEM 07.09.2018, 11:55 07.09.2018, 12:08
Sağlık Bakanı Koca Açıkladı! Aile Sağlığı Merkezlerinde Dev Değişiklik!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Halk Sağlığı Haftası" nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Toplumsal kapsamda sağlık üzerindeki etkileri inceleyen ve koruyucu hekimlik adı altında çalışmalarına devam eden hastalıklara sebebiyet veren etkenleri inceleyen ve bireylerin hastalanmalarına yol açan sorunların tıp alaınnda bertaraf edildiğini ifade etti.

Bakan Koca yaptığı açıklamalarda ise;

Koruyucu sağlık hizmetlerinin anne karnında başladığına vurgu yaparak;

"Geleceğimizin teminatı olan gelecek nesillerimizin sağlığını korumak adına 13 hastalığa karşı bir milyonu aşkın bebeğimizi ve 2 milyondan fazla okul çağı çocuğumuzu aşılıyoruz.

Kısa zamanda bu aşılarımızı ülkemizde üretmeyi hedefliyoruz. Bebeklerimizde olması muhtemel doğumsal ve genetik hastalıkları erkenden teşhis ve tedavi edebilmek için taramalar yapıyoruz.

Çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini takip edip destekleyerek sağlıklı nesillere yatırım yapıyoruz." ifadelerinde bulundu.

Ayrıca aile sağlığı merkezlerinde yeni bir hizmete başlayacaklarını ifade ederek;

"Aile hekimlerimiz tarafından verilen bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlarımız internetten veya 182 numaralı çağrı merkezimizi arayarak Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden randevu alarak ücretsiz olarak bu programdan istifade edebileceklerdir.

Bu tarama programı sayesinde vatandaşlarımıza yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarında uygulanan kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG (kalp grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması hizmetlerini vereceğiz." dedi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)