19 Temmuz 2020 Pazar 09:02
Sağlık Bakanlığı açıkladı! Yeni tedbirler alınıyor!

Konuyla ilgili yayımlanan tedbirlere ilişkin, "COVID-19’un ana bulaşma yolu damlacık ve temas yoluyladır. Açık oto pazarları insan hareketlerinin yoğun olduğu, gerekli önlemler alınmaması halinde sosyal mesafe kuralının bozulabileceği toplu bulunulan yerlerden olduğu için COVID-19 bulaşma açısından risklidir. COVID-19 bulaşma riskini en aza indirmek için aşağıdaki önlemlere uyulmalıdır" ifadesi kullanıldı.

GENEL ÖNLEMLER

Salgın sebebiyle dünya üzerinde her geçen gün ölü ve vaka sayıları artmaya devam ediyor. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı'nın "Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"ne eklemiş olduğu son tedbirlerle birlikte, oto pazarlarında uyulması gereken tedbirler de belli oldu. İşte oto pazarlarında alınması gereken genel önlemler:

» Açık oto pazarları girişlerinde ve içerisinde uygun yerlere COVID-19’dan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu afişler asılmalıdır. Bu bilgilendirme afişlerinde; sosyal mesafenin korunması (en az 1 metre), maske takma, el hijyeni ve tokalaşmama ile ilgili uyarılar yer almalıdır.

» Açık oto pazarı girişinde ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtiler gösteren, COVID-19 tanısı alan ve temaslısı olan kişilerin içeriye girmemeleri gerektiğini belirten bilgilendirme afişi asılmalıdır.

» Oto pazarı alanına alınacak kişi sayısı müşteri ve satıcı dahil her 4 metrekareye bir kişi olacak şekilde planlamalıdır. İçeri alınacak satılık araçlar yakın park edilmemeli, araçlar arası mesafe en az 2 metre olmalıdır.

» Oto pazarına ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takılarak girilmeli, içeride de takılması sürdürülmelidir. Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmeli, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği kullanılmalıdır.

» Oto pazarında maske ve mesafe kontrolünü yapacak bir personel görevlendirilmelidir.

» Çalışan personel sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni kurallarına uyum göstermelidir.

AÇIK OTO PAZARINA GİRİŞ-ÇIKIŞTA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER 

» İçeri giren günlük ziyaretçi sayısı gözetilerek, kalabalık oluşmasına neden olmayacak şekilde giriş ve çıkış kapıları planlanmalıdır.

» Giriş ve çıkışlar kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenmelidir. Giriş ve çıkışlar için zeminde tek yönlü gidiş-geliş işaretleri konulmalı ya da şerit çekilmelidir.

» Girişte el antiseptiği bulundurulmalı ve oto pazarına girenler el antiseptiği kullanmalıdır.

ALIŞVERİŞ SIRASINDA SATICI VE MÜŞTERİLERE YÖNELİK ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Oto pazarlarındaki alışveriş sırasında satıcı ve müşterilerin alması gereken tedbirler ise duyuruda şu şekilde yer aldı:

» İçeriye girmeden görünür bir yere asılmış olan içeride uyulması beklenen kuralları açıklayan bilgilendirme okunmalı ve belirtilen kurallara uyulmalıdır.

» Satıcı ve müşteriler oto pazarına girdiklerinde alkol bazlı el antiseptiği veya en az %70’lik alkol içeren kolonya kullanmalıdır.

» Satıcı ve müşteriler arasındaki en az 1 metrelik sosyal mesafe korunmalıdır.

» Satıcı ve müşteriler oto pazarına girmeden önce ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takmalıdır. Oto pazarlarında bulunulduğu sürece maske çıkarılmamalıdır.

» Araç almak isteyen kişilerin otomobili incelerken içine girmeleri, oturmaları, otomobilin içindeki çeşitli alanlara dokunmaları COVID-19 bulaşması açısından risk teşkil etmektedir. Bu nedenle bu tür davranışlardan kaçınılmalıdır. Bakılması zaruri alanlara dokunulursa mutlaka el antiseptiği kullanılmalıdır.

» Her müşteriden sonra sık temas edilen yüzeyler (direksiyon, kapı kolları, cam açma düğmesi, emniyet kemeri tokaları, vites kolu, el freni vb.) önce su ve deterjanlı bezle silinmeli, daha sonra da 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya %70’lik alkol/kolonya ile dezenfekte edilmelidir.

» Pazarlık aşamasında veya satış aşamasında el sıkışma yapılmamalı, sosyal mesafe korunmalıdır.

» Test sürüşü yapılacaksa;

» Araç içinde şoför dahil herkes maske takmaya devam etmeli

» Araca şoför dahil 3’den fazla kişi alınmamalı

» Araçlarda klima sistemi havalandırması, dışarıdan temiz havanın içeriye alınması şeklinde olmalıdır. Klimanın iç havalandırma sistemi (içerideki havanın tekrar içeriye verilmesi) fonksiyonu önlenmelidir.

» Aracın camları açık tutulmalı

» Her test sürüşünden sonra araçların sık dokunulan yüzeyleri (direksiyon, kapı kolları, cam açma düğmesi, emniyet kemeri tokaları, vites kolu, el freni vb.) önce su ve deterjanlı bezle silinmeli, daha sonra da 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya %70’lik alkol/kolonya ile dezenfekte edilmelidir.

AÇIK OTO PAZARLARINDA BULUNAN LAVABO VE TUVALETLERDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Açık oto pazarlarındaki tuvaletlerde ise uyulması gereken kurallar şu şekilde:

» Tuvaletlere el yıkama ve maske kullanımı ile ilgili afişler asılmalıdır.

» Tuvaletlere kâğıt havlu ve tuvalet kağıdı konulmalıdır.

» El kurutma cihazları çalıştırılmamalıdır.

» Tuvaletlerde sıvı sabun bulundurulmalı ve devamlılığı sağlanmalıdır. Antiseptik içeren sabuna gerek yoktur.

» Tuvaletlerdeki bataryalar ve sabunluklar mümkünse fotoselli olmalıdır.

» Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp çöp kutusuna atmalı, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalıdır.

» Tuvalet pencereleri açık tutulmalıdır.

» Çevre kirliliğini önlemek için kapaklı, pedallı çöp kutuları bulundurulmalıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.