Sağlık Bakanlığı alınan tedbirleri güncelledi! Koronavirüs otopsileri de engelliyor!

Sağlık Bakanlığı alınan tedbirleri güncelledi! Koronavirüs otopsileri de engelliyor!

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgını kapsamında her geçen gün yeni önlemler almaya devam ediyor. Son olarak Covid-19 salgınına ilişkin, yapılan otopsilerde alınması gereken tedbirlerle ilgili bir bilgilendirme yaptı.

Bakanlığın yapmış olduğu bilgilendirmeye göre, kesin ya da olası koronavirüsten kaynaklı ölümlerde kararın mümkün olduğu kadar muayene ile karar verilmeye çalışılmasını önerildi. Sağlık Bakanlığı, çalışanlara otopsi yapılmaması önererek, kesin ya da olası salgın ölümlerinde virüsün akciğer ve diğer organlarda olabileceğinin altını çizdi.

KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMAN KULLANILMALI

Bakanlığı paylaşmış olduğu öneriler kapsamında, otopsilerde alınması gereken tedbirler açıklandı. Kesin ya da olası Kovid-19 ölümlerinde mümkün olduğunca ölü muayenesi ile karar verilmeye çalışılması, otopsi yapılmaması önerilir" ifadesinin yer aldığı tedbirler, şöyle sıralandı:

"Kesin veya olası Kovid-19 nedeniyle ölenlerin akciğer ve diğer organlarında virüs bulunabilir. Otopside yoğun aerosol (bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılması) oluşturan işlemler yapılması nedeniyle kesin ya da olası Kovid-19 otopsileri mümkünse negatif basınçlı salonlarda, mümkün değilse iyi havalanan bir odada gerekli koruma önlemleri alınarak yapılmalı.

Otopside mümkün olan en az sayıda kişi görev almalı. Otopsiyi yapan kişi, su geçirmez önlük, N95 ve FFP2 maske, gözlük, yüz siperliği, çift eldiven maskeleri içeren kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanmalı

ÇAMAŞIR SUYUYLA DEZENFEKTE EDİLMELİ

Ceset torbasının da temizlenmesi gerektiği belirtilen tedbirlerin devamı şu şekilde:

Ceset torbasının dışı çamaşır suyu ile dezenfekte edilmeli. Otopsi sırasında kullanılan malzemeler otopsiden hemen sonra mutlaka temizlenmeli ve steril edilmeli.

Otopsinin yapıldığı çevresel yüzeyler önce su ve deterjanla temizlenmeli. Temizlik sonrası en az 10'da bir oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla ya da yüzde 70 alkol, yüzeyde en az 1 dakika tutularak dezenfekte edilmeli. Hastanelerde kullanılan yüzey dezenfektanları ya da klor tablet, ürün talimatlarına uygun olarak kullanılabilir.

"Personel, dezenfeksiyon solüsyonlarını hazırlarken ve kullanırken solunum ve göz koruması dahil uygun kişisel koruyucu ekipman kullanmalı. Otopside ortaya çıkan atıklar, tıbbi atık yönetmeliğine uygun bertaraf edilmeli."

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.