Sağlık Bakanlığı, Plazma Tedavisine Yönelik Bir Bilgilendirme Yayınladı!

Sağlık Bakanlığı, Plazma Tedavisine Yönelik Bir Bilgilendirme Yayınladı!

Sağlık Bakanlığı, corona virüs (Covid-19) salgınına karşı en etkili tedavi yöntemi olarak nitelendirilen immün plazma tedavisine ilişkin bir bilgilendirme yazısı paylaştı.

Sağlık Bakanlığı, sosyal medya hesabı Twitter'dan, "immün plazma tedavisi" hakkında bilinmesi gereken ve vatandaşların kafasında oluşabilecek soru işaretlerini giderecek bir bilgilendirme yazısı paylaştı. Yazıda, bu yöntem nasıl uygulanır?, ücretli midir? ve bağışçı havuzu nedir? gibi soruların cevapları yer alıyor.

Paylaşılan bilgilendirme yazısında, immün plazma tedavisi, "Covid-19 tanısı konulan, tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan Türk Kızılay tarafından toplanan kan plazmasının kritik durumda olan hastalarda kullanılması yoluyla gerçekleştirilen tedavi yönetimidir" olarak nitelendirildi.

"CORONA VİRÜS HASTALARI İÇİN KİMLER BAĞIŞTA BULUNABİLİR?" 

"18-60 yaş arası bağışçılar, erkek ve gebe kalmamış kadınlar, hayatının hiçbir döneminde kendisine kan transfüzyonu yapılmamış kişiler, Covid-19 hastalığı tanısı aldığına dair laboratuvar test sonucu bulunan kişiler ve klinik olarak tam iyileşmesinden sonra iki kere negatif test sonucu almış kişiler" olarak açıklandı.

"PLAZMA BAĞIŞI NASIL ALINIR?"

"Uygun bağışçı adayı tıpkı kan bağışında olduğu gibi form doldurur ve muayene edilir. Bağışçıdan kan alınarak laboratuvar testleri uygulanır. Test sonuçları uygun olan bağışçı adaylarından aferez edilen yöntemle kan bağışçısının kanında bulunan ve hastanın ihtiyacı olan kan bileşenleri alınır. 45-60 dakika süren bir işlemdir."

Buna ek olarak da plazma bağışının bir ay içerisinde en fazla 3 kere tekrarlanabileceği aktarıldı.

"PLAZMA BAĞIŞININ BAĞIŞÇI İÇİN RİSKİ VAR MI?"

"Aferez işlemi sırasında kanın ayrıştırılması için kullanılan setler tek kullanımlık ve sterildir. Setler kapalı sistem olarak çalışır. İşlem sırasında kan cihazla dahi temas etmemektedir" şeklinde cevap verildi.

Plazma tedavisinin ise tamamen Sağlık Bakanlığı tarafından herhangi bir ücret alınmadan gerçekleştirileceği açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.