Sağlık Bakanlığından Yeni Karar! Hastanelerde Yeni Dönem

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararla beraber hastanelerde yeni düzenleme yapıldı. Bununla beraber tedavi esnasında alakası olmayan hekimlerin hastaların yanında olmayacağı ve ayrıca hastanelerde fotoğraf ve video çekilmesinin yasaklandığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığından Yeni Karar! Hastanelerde Yeni Dönem

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Birliği tarafından alınan kararla beraber sağlık verilerinin işlenmesi ve mahremiyetin sağlanması adına yönetmelikte yeni bir düzenleme yapıldı. Hasta mahremiyetinde bazı değişkliklerin hayata geçirileceği yönetmeliğin 81 İlin Valiliğine ve İl Sağlık Müdürlüklerine Gönderildiği ve bu yönetmeliğin bir an önce yürürlüğe sokulmasını talep edildi.

Yapılan yeni düzenleme ile beraber ilk etapta hastaların muayene tetkitleri ile ameliyat ve hastaların ambulansta taşınması ile hastanelerden hastaneye transferleri anında perdlerin ve paravanların gibi önlük malzemelerinin kullanılmasınnın zorunlu hale getirildiğii ifade edildi. Söz konusu bunun yanı sıra Bakanlık tarafından alınan kararla beraber sağlık kuruluşlarındaki bebek bakım ve emzirme odalarına özel önlem gösterileceği belirtildi.

Ayrıca yeni düzenleme ile beraber hastaların sağlık kuruluşlarında tedavisi esnasında ilgisi olmayanların hemşire veya doktor olsa mahremiyet kapsamı altında yanında yer alamayacakları belirtildi.

FOTOĞRAF ÇEKİLMEYECEK

Bakanlık tarafından toplum olarak hoş bakılmayan fotoğraf ve videolarada yasak getirildiği ifade edildi. Yapılan yeni düzenleme ile yakınları olan hastaların fotoğraflarını çekerek sosyal medya adresleri üzerinden yapılan paylaşımlara son verilecek. Hastalar yeni düzenlemeler kapsamında mahremiyet yönetmeliğinde bulunan kurallara uymayan kurumlara dava açmakta özgür olacaklar.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE