Sahil Güvenlik Komutanlığı Arama Kurtarma Tatbikatı Sona Erdi

Sahil Güvenlik Kurumu Şehit Teğmen Caner Gönyeli arama kurtarma tatbikatı sona erdi.

GÜNDEM 08.06.2016, 21:50 08.06.2016, 21:58
Sahil Güvenlik Komutanlığı Arama Kurtarma Tatbikatı Sona Erdi
Sahil Güvenlik Kurumu Şehit Teğmen Caner Gönyeli arama kurtarma tatbikatı sona erdi. 

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2016 Arama Kurtarma Tatbikatı

-Tatbikat, deniz safhasında gerçekleştirilen arama kurtama çalışmalarının ardından tamamlandı

- Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Üstem:

- "Tatbikat ile arama kurtarma sorumluluk sahamız dahilinde, her türlü deniz ve hava şartında 24 saat süreyle, arama kurtarma faaliyetlerinin Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından koordineli şekilde ve karşılıklı işbirliği içinde başarıyla icra edilebileceği ulusal ve uluslararası kamuoyuna bir kez daha gösterilmiştir"
GİRNE (AA) - Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2016 Arama Kurtarma Tatbikatı, deniz safhasında gerçekleştirilen arama kurtarma çalışmalarının adından başarıyla sona erdi. 

Tatbikatın deniz safhasının ilk senaryosuna göre, Dipkarpaz’ın 13 mil açığında KKTC kara suları dışında, Türkiye arama kurtarma bölgesi içinde bir kuru yük gemisi ile ticari yatın çarpışması sonucu yaşanan kazaya müdahale edildi.

Senaryoya göre, ticari yatın alabora olması ve kuru yük gemisi kaptanı tarafından çok sayıda kişinin deniz yüzeyinde olduğuna yönelik yapılan yardım çağrısı Kıbrıs Türk Radyosunca alındı. Gemilerin uydu destekli arama kurtarma sistemi üzerinden tehlike sinyalinin koordinasyon merkezince de alınması ve bilgilerin deniz arama kurtarma koordinasyon merkezine iletilmesi üzerine Türkiye arama kurtarma teşkilatı faaliyete geçti.

Gazimağusa’da eğitim/liman ziyaretindeki 2 sahil güvenlik arama kurtarma gemisi, 4 sahil güvenlik botu, 1 sahil güvenlik uçağı ile 3 sahil güvenlik helikopteri yardım talebinde bulunan gemilerin bilinen son mevkisine sevk edildi. Ayrıca, KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma şirketinden Vatan Römorkörü ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yer alan 1 arama kurtarma helikopteri ve 1 ambulans helikopter, 3 sahil güvenlik botu arama kurtarma için görevlendirildi.

Ardından, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 1 fırkateyn ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından 1 arama kurtarma uçağı ile 1 arama kurtarma helikopteri de bölgeye sevk edilerek arama kurtarma faaliyetleri gerçekleştirildi.

Kuru yük gemisi yakınlarında bulunan bir kazazede, sahil güvenlik helikopterince kurtarılarak arama kurtarma gemisine intikal ettirildi, sahil güvenlik uçağı tarafından belirlenen deniz üzerinde ve lastik bottaki kazazedeler, sahil güvenlik arama kurtarma gemisi müdahale botları ile kurtarıldı ve ilk müdahaleleri gemide mevcut revirde yapıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait arama kurtarma uçağı, kurtarma botu ve arama kurtarma personelini denize bıraktıktan sonra kazazedeler Türkiye ve KKTC sahil güvenlik botlarınca kurtarıldı. Hava Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığınca helikopterlerle kurtarılan kazazedeler de TCSG Umut gemisine götürüldü.

Kazaya karışan kuru yük gemisinin kontrol altına alınması ve çıkan yangının söndürülmesinin ardından deniz safhasının ilk aşaması tamamlandı.

-2. Senaryo, tanker ile kuru yük gemisinin çarpışması

Tatbikatın deniz safhasındaki ikinci aşamada, KKTC karasularında Zeytinburnu'nun 5 mil açıklarında seyir halindeki bir akaryakıt tankeri ile bir kuru yük gemisinin çarpışması sonucu yapılan yardım çağrısı üzerine arama kurtarma çalışmaları icra edildi.

Gemilerden gelen tehlike sinyalinin uydu destekli arama kurtarma sistemince alınmasının ardından, Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi harekete geçirilerek, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından 1 arma kurtarma helikopteri, 1 ambulans helikopter, 3 Sahil Güvenlik botu bölgeye sevk edilerek, dört kazazede kurtarıldı. Bu sırada bir bot da deniz kirliliğine müdahale etti.

Tatbikat, deniz safhasındaki iki senaryonun da icra edilmesinin ardından tamamlandı. 

-Tatbikat sonrası açıklama 

Tatbikatın ardından Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, TCSG Yaşam gemisinin helikopter hangarında yaptığı açıklamada, tatbikatın başarılı geçtiğini bildirdi.

Tatbikat ile Türkiye ve KKTC arama kurtarma konusundaki işbirliği ve koordinasyonunun pekiştirildiğini ifade eden Üstem, askeri ve sivil arama kurtarma unsurlarının birlikte çalışabilirliği ile arama kurtarma harekatına ilişkin komuta kontrol ve muhabere usullerinin denendiğini ifade etti. 

Üstem, "Tatbikat ile arama kurtarma sorumluluk sahası dahilinde, her türlü deniz ve hava şartında 24 saat süreyle arama kurtarma faaliyetlerinin Türkiye ve KKTC tarafından koordineli şekilde ve karşılıklı işbirliği içinde başarıyla icra edilebileceğinin ulusal ve uluslararası kamuoyuna bir kez daha gösterildi" dedi. 

Türkiye’nin, Ege’de olduğu gibi Akdeniz’de de düzensiz göç mağdurlarının hayatta kalmasına büyük önem verdiğini ve bu amaçla yoğun gayret sarfettiğini vurgulayan Üstem, arama kurtarma faaliyetlerinin etkinlikle icra edilebilmesi amacıyla KKTC’yi desteklemeye ve karşılıklı iş birliğini artırmaya devam edeceklerini bildirdi.

Üstem, "Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak çevre denizlerimizde meydana gelebilecek kazalara kısa sürede reaksiyon gösterebilecek etkin bir arama kurtarma organizasyonuna sahibiz." diye konuştu.

Öte yandan, tatbikatın deniz safhası öncesi KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, TCSG Yaşam gemisini ziyaret etti. Tatbikat Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile Şehit Teğmen Caner Gönyeli'nin eşi Nükhet Gönyeli ve kızı da izledi.

Kamupersoneli.net / AA
Yorumlar (0)