Salda Gölü Hakkında Bakan Kurum'dan Önemli Açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamalarında Salda Gölüne Millet Bahçesi yapılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Kurum söz konusu açıklamalarında Salda Gölü'nün hep güzel kalacağını ifade etti.

GÜNDEM 02.08.2019, 14:16
Salda Gölü Hakkında Bakan Kurum'dan Önemli Açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sakarya'da, Salda Gölü ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum söz konusu açıklamalarında Salda Gölü'nün hep güzel kalacağını ifade etti.

Konu ile ilgili olarak Bakan Kurum açıklamalarında özel çevre koruma bölgesinde hiçbir yapılaşma olmayacağını kaçak yapıları yıktıklarını ve hiç bir yapılaşmaya izin vermeyeceklerini ifade etti. Ayrıca Bakan Kurum Salda Gölünde günlük konaklamaya izin verilmeyeceğini ifade etti.

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle oldu:

"Salda'ya ilişkin millet bahçesi ihalemizin sürecini başlattık. Gündem olan millet bahçesi ile alakalı geçmişini ve ne yapmak istediğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 2023 şehirleri kapsamında yapacağımız her projeyi yaparken doğayı nasıl koruruz diye düşünerek hareket ediyoruz. 6 ay önce Burdur'umuza gittiğimizde Salda'yı ziyaret ettik.

Araçların kıyıya kadar girdiği çöplerin dağ oluşturduğunun tespitini yaptık. Bunun neticesinde araçlar kıyıya kadar gelip burada hem doğal güzelliklere zarar veriyorlardı gelenlerin doğal güzellikleri görmesine mani oluyorlardı. Araçların buraya girmesini engelleyecek doğal ahşap bariyelerde koyduk. Bu alana araçlar giremiyor. Özel çevre koruma bölgesinde hiçbir yapılaşma olmayacak. Kaçak yapıları yıktık, hiçbir yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Günlük konaklamaya müsaade edilmeyecek. Salda hepimizin Salda hep güzel kalacak"

Yorumlar (1)
Bir genç 5 ay önce
Herşeye el atılıyor da bu kaz dağlarını türkiyenin en büyük ikinci oksijen kaynağımızı neden siyanürle altın aramaya izin veriliyor?