Salih Mirzabeyoğlu Hayatını Kaybetti! Kimdir?

Kamuoyunda Salih Mirzabeyoğlu olarak tanınan Salih İzzet Erdiş, 68 yaşında hayata veda etti. Peki Salih Mirzabeyoğlu kimdir? Aslen nerelidir? Salih Mirzabeyoğlu hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik. Peki Salih Mirzabeyoğlu nerelidir? İşte detaylar...

GÜNDEM 16.05.2018, 14:15 16.05.2018, 14:36
Salih Mirzabeyoğlu Hayatını Kaybetti! Kimdir?

Kamuoyu içerisinde Salih Mirzabeyoğlu olarak bilinen Salih İzzet Erdiş, 68 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Geçirdiği beyin kanaması sonrası tedavi altına alındığı Yalova Devlet Hastanesi'nde 7 Mayıs'ta beyin ölümü gerçekleşen  Salih İzzet Erdiş (Mirzabeyoğlu) hayata veda etti.

KİMDİR?

10 Mayıs 1950 tarihinde Erzincan'da doğmuştur.

İlkokulununun yanı sıra orta ve lise öğrenimini Eskişehir'de tamamlamıştır.. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile tanışarak Nakşibendi tarikatına katıldı. 1970 yılında İslami gençlik hareketlerinden biri olan Akıncılar'ın kurucuları arasında yer aldı. Bunun yanında Gölge ve Akıncı Güç dergilerini de çıkarmıştır.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında gözaltına alınmıştır ve daha sonra Büyük Doğu hareketi çevresinde yazı hayatına devam etmiştir.

1991 yılı içerisinde Amerika'nın Irak'a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi baskıları sonucunda tutuklanmıştır ve 28 Şubat sürecinde İBDA-C örgütüne liderlik yaptığı gerekçesiyle yeniden gözaltına alınmıştır. 2001 yılında idam ile yargılanmıştır ancak bu cezanın kaldırılması üzerine müebbet hapse mahkum edilmiştir. 3 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla tahliye olmuştur.

Salih Mirzabeyoğlu 7 Mayıs 2018 tarihinde beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırılmıştır. Geçirdiği beyin kanamasının ardından Yalova Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Salih Mirzabeyoğlu, ameliyatın ardından yoğun bakıma alınmıştır. Salih Mirzabeyoğlu 16 Mayıs 2018 tarihinde 68 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)