Samsun Atakum Belediyesi’nde et skandalı!

Samsun Atakum Belediyesi geçtiğim 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den CHP’ye geçmişti. CHP Samsun Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, görevi devir alır almaz, Atakum Belediyesinin hesaplarını inceletti. Hesapların incelenmesi sonrasında yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Yapılan hesap incelemesinde Atakum Belediyesi’nin seçimin hemen öncesinde 37.5 ton et alımı yapıldığı ortaya çıktı. İnceleme sonrası hazırlanan raporda, lop etlerin nakliye faturası olmadığı, bu kadar eti depolayabilecek soğuk hava deposunun da bulunmadığı belirtildi. Yapılan fiili stok sayımında ise şirketin stoklarında hiç et bulunmadığı tespit edildi. Kayıp 37,5 ton etin 2 ayda ne olduğu büyük merak konusu oldu.

GÜNDEM 14.06.2019, 10:14
Samsun Atakum Belediyesi’nde et skandalı!

Samsun Atakum Belediyesi geçtiğimiz 31 Mart yerel seçimlerinde, AKP’li İshak Taşçı'dan CHP’li Cemil Deveci’ ye geçti. Samsun Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, doğal olarak göreve gelir gelmez belediye hesaplarını inceletmeye başlattı.

Yapılan incelemelerde, 3 tesisin sözleşmesiz olarak belediye kasasına tek kuruş girmeden üçüncü şahıslara verilerek işletildiği tespit edilmiş, bu gelişmelerin ardından tesislere el konulmuştu. Şirketler üzerinden yapılan İncelemelerde Samsun Atakum Belediyesi’nde et skandalı ortaya çıktı!

SEÇİM ÖNCESİ 37.5 TON ET YEMİŞLER

Belediyeye ait şirketin hesaplarının incelenmesi sırasında ortaya çıkan fatura Başkan Cemil Deveci'yi şok etti. Belediyeye bağlı Atakum İmar İnşaat Şirketi’nin 2 Şubat- 26 Nisan 2019 tarihleri arasında sadece bir firmadan toplam 37,5 ton “Lop et” alımı gerçekleştirdiği belirlendi. Şirket et alımı karşılığında firma 1 milyon 628 bin lira fatura kestiği belirlendi.

STOKLARDA ET ÇIKMADI

Yapılan inceleme sonrası hazırlanan raporda ilginç detaylara rastlandı. Belediye Başkanı Cemil Deveci’ ye sunulan raporda, “Söz konusu firmadan yapılan alışlara ilişkin nakliye bakımından nakliye faturası veya taşıma irsaliyesi bulunmadığı, şirketin söz konusu eti depolayabilecek soğuk hava deposunun bulunmadığı, 08. 04.2019 tarihinde yapılan fiili stok sayımında şirket stoklarında hiç et bulunmadığı tespit edilmiş olup 2 ay gibi kısa bir sürede 37,5 ton etin tüketilmesinin iktisadi ve teknik icaplara uygun düşmediği, şirketin söz konusu et alımlarının olduğu 01.01.2019-31.03.2019 dönemini kapsayan 3 aylık sürede tüm yemek, gıda ve benzeri satış hasılatları toplamının 1.064.197,68 TL olmasına karşın 1.628.625 TL tutarındaki etin tamamının tüketilmiş olunmasının iktisadi ve teknik icaplara uygun düşmediği tespit edilmiştir” denildi.

BAŞKAN ŞİRKETİ KAPATTI

Şirket kayıtların incelemesi devam ederken belediyeye ait şirket kapatıldı. Başkan Deveci, yeni bir şirket kurulana kadar büfe, çay ocağı, sosyal tesis, hamam, parke taşı üretim tesisi, kafeteryadan oluşan birimler belediyenin bünyesine geçtiğini söyledi. Belediye meclisinde gündeme gelen tesislerin 10 yıl süreyle kiraya verilmesi teklifi de oy birliği ile kabul edildi. 12 işletmenin yeni kurulan Atakum Kültür Sanat AŞ’ye devredileceği belirtildi.

Yorumlar (0)