Sanat Dünyasının Acı Kaybı ! Ünlü Oyuncu ve Yazar Hayatını Kaybetti

İzmir'de yaşayan ve bir süredir yoğun bakımda olan oyuncu ve yazar Özdemir Nutku sabah kalp yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetti. 88 yaşında hayatını kaybeden Nutku'nun cenaze töreninin 10 Kasım'da gerçekleştirileceği ifade edildi.

GÜNDEM 08.11.2019, 12:46
Sanat Dünyasının Acı Kaybı ! Ünlü Oyuncu ve Yazar Hayatını Kaybetti

İzmir'de yaşayan ünlü oyuncu ve yazar Özdemir Nutku bir süredir yoğun bakımda tedavi görüyordu.

BU SABAH HAYATINI KAYBETTİ

Ünlü oyuncu bu sabah saat 6.30'da kalp yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetti. 

Özdemir Nutku 88 yaşında hayatını kaybetti ve cenaze töreninin 10 Kasım'da düzenleneceği belirtildi.

ÖZDEMİR NUTKU KİMDİR?

Peki Özdemir Nutku kimdir? İşte detaylar... 

Özdemir Nutku, 12 Ocak 1931'de İstanbul'da doğdu. İlkokuldan sonra 1942'de Robert Kolej'e girdi ve hazırlık sınıflarıyla birlikte sekiz yıllık orta eğitimden sonra 1950'de B.A. derecesi ile mezun oldu Ayrıca Nutku 7 yaşında piyanoya başlayan ve 1949 yılında ilk ve son klasik piyano konserini verdi ve 50'li yıllarda bir caz kuarteti kurarak caz piyanisti olarak tanındı.

Tüm bunların anı sıra Özdemir Nutku'nun tiyatroya olan ilgisi kolej yıllarında başladı. Okulun temsil kolunda, amatör olarak çeşitli rollerde oynayan yazar, 1946-1947 döneminde, Kadıköy Süreyya Sineması'nda sahnelenen Franz Lehar'ın Tarla Kuşu operetinde ilk profesyonel rolünü oynadı. 9 Eylül Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Tiyatro Bölümü’nü kuran Nutku, bugüne kadar 37’si tiyatro, 22’si çeviri, 4’ü şiir, 12’si oyun ve uyarlama, 2’si senaryo, 1’i çocuk olmak üzere 78 kitap yazdı ve yayımladı.

Yorumlar (0)