Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?

Ülke genelinde askerlik görevini yerine getirmiş vatandaşlar merakla sefer görev emrini sorgulamaya başladı. Askerliğini yapan vatandaşlar merakla, Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını aramaya başladı.

GÜNDEM 03.10.2019, 23:59
Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?

Türkiye’de yaşayan ve askerliğini yerine getiren vatandaşlar son günler sefer görev emri olup olmadığını sorgulamaya başladı Sefer görev emrinin ne olduğunu merak eden vatandaşlar, arama motorlarına sefer görev emri sorgulaması yapmaya başladı.

SEFER GÖREV EMRİ NEDİR?

Askerliğini yerine getiren vatandaşlar için ihtiyaç durumunda devlet yetkileri tarafından sefer görev emri çıkarılabiliyor. Sefer görev emri verilen vatandaşlar da seferberlik ve savaş halinde nereye gideceğini, ne kadar zaman içinde birliğine katılacağını ve katılacağı birliğin kapalı adını bildiren ve kendilerine barışta verilen bir belgedir. Yedek personele; sınıf, rütbe, branş ve ihtisas kod numarası esas alınarak muvazzaflık döneminde yetiştirildiği görevlere uygun sefer görevi verilir.

SEFER GÖREV EMRİ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Askerlik görevini yerine getiren vatandaşlar sefer görev emrinin nasıl sorgulandığını da araştırmaya başladı. Türkiye’nin bütün işlemleri internet üzerinden gerçekleştirdiği E-devlet sistemi üzerinden sefer görev emri sorgulaması gerçekleştiriliyor.

TC Kimlik numaranız ve şifrenizle E-devlet sistemine girerek sefer görev emri yazdığınızda karşınıza Milli Savunma Bakanlığı Sefer Görev Emri sorgulama birimi gelmektedir. Bu birime yönelerek sefer görev emri olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

SEFER GÖREV EMRİ NEREDEN SORGULANIR?

Ayrıca sefer görev emri sorgulama yapmak isteyenler, askerlik şubesi başkanlığına başvuru yaparak sorgulama yapabileceği gibi PTT şubelerinden  edinilen e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr internet adresinden de sefer görev emrini sorgulama yapabilirler.

Yorumlar (0)