Şehirlerarası seyahat yasağı ne zaman sona eriyor?

Şehirlerarası seyahat yasağı ne zaman sona eriyor?

Zonguldak dahil 31 ilimizde seyahat yasağı halen devam ediyor. Şehirlerarası seyahat yasağının ne zaman biteceğini merak edenler, Türkiye’de giderek azalan Koronavirüs vaka sayısı ile birlikte gevşetilmesi beklentisi içerisinde. Turizm Bakanlığı tarih vererek, iç turizmin mayıs sonuna kadar başlayacağını duyurmuştu. Bu açıklama, Mayıs ayı sonuna kadar şehirlerarası yasağın kaldırılacağına işaret etmesi umutlarını arttırdı. Peki, şehirlerarası seyahat yasağı kesin olarak ne zaman sona eriyor? İşte ayrıntılar

İçişleri Bakanlığı tarafından şehirlerarası seyahat yasağı ile ilgili 03.04.2020 tarihli yayınlanan genelgede, Büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak ilinden kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş/çıkışların 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24:00'e kadar kısıtlandığı/yasaklandığı, sürenin bu gece itibariyle sona ereceğine hatırlardı. Ancak tedbirlerin devam etmesine yönelik Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığının yaptığı öneriler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda; büyükşehir statüsündeki illerde ve Zonguldak ilinde şehir giriş-çıkış sınırlaması/yasaklamasının devam etmesinin uygun olduğu kararlaştırıldığı belirtildi.

Alınan karar ile şehirlerarası seyahat yasağı 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00'den itibaren 15 günlük süre daha uzatıldı.

SEYAHAT YASAĞI NE ZAMAN SONA ERİYOR?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, şehirlerarası seyahat yasağının ne zaman kalkacağına ilişkin sinyal verdi. Nuri Ersoy, bir sürpriz yaşanmazsa iç turizmi mayıs ayı sonunda başlatmayı düşündüklerini söyledi. Bakan Ersoy’un yaptığı açıklamalara göre şehirlerarası seyahat yasağı 2020 yılı Mayıs ayı sonlarına doğru sona ermesi bekleniyor.

Bakan Ersoy konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda "İlk olarak oteller yarı kapasiteleriyle hizmet verecek. Sahillerdeki şezlong sayıları azaltılacak. Otellerdeki açık büfeler açılmayacak" dedi. Bakan Ersoy, şu anki verilere göre salgınla mücadelede her şeyin olumlu geliştiğini ifade ederek şöyle konuştu:

MAYIS SONUNDA BAŞLAYACAK

"Böyle giderse ve gidişatta sıkıntı yaşanmazsa mayıs ayı sonu itibariyle iç trafik başlayacak. Kontrollü iç hat uçuşlarıyla turizm sezonu açılacak. Bir sertifikasyon kurulu oluşturduk ve konaklamanın kurallarını belirledik. Çok kapsamlı bir kurallar bütünü. Konaklama tesisleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Bu kurallara uymayı taahhüt edenlere sertifikasyon vereceğiz. Sertifikasyon alan tesisleri duyurarak, tatilciye 'Buralara gidebilirsiniz' diyeceğiz. Şehirlerarası seyahat ve iç hat seferleri de bu dönem başlayacak. Vaka açısından sıfır olan ülkelerle karşılıklı kapıları açabiliriz"

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.