Sigara içme yasağında flaş gelişme! Bakan Koca açıkladı!

Özel araçlarda da sigara içme yasağının getirilmesiyle birlikte herkes yetkililerden gelecek açıklamaları beklemeye başladı.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Sigarayla ilgili yeni bir çalışma var. Kapalı ve açık alan tanımı yönetmelikle yapılabilecek bir düzenleme ama kanunla yapılabilecek birkaç düzenlememiz de olacak.” açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 01.10.2019, 22:21 02.10.2019, 00:07
Sigara içme yasağında flaş gelişme! Bakan Koca açıkladı!

Son olarak özel arabalarında sigara içen sürücülere ceza kesilmiş ve bazı kesimlerden kesilen cezalara tepki gelmişti. Sigara içme cezasıyla ilgili olarak yetkililerden açıklama bekleyen vatandaşlara ilk açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi.

SİGARA YASAĞIYLA İLGİLİ YENİ TANIMLAMA GELİYOR!

"Kapalı alan tanımını şekillendiriyoruz.” Açıklamasında bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “En iyi alanların sigara içenlere ayrıldığını, sigara içmeyenlere daha geride alanların verildiğini biliyoruz. İstismar edildiğini görüyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme ve yeni bir tanımlama geliyor.” İfadelerini kullandı.

ELEKTRONİK SİGARA DA YASAKLANACAK!

Ayrıca yarı açık ve kapalı alan istismar edildiğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yarı açılır-kapanır sistemi de kapalı tanımlayan ama açık alanı da nasıl bir alan olması gerektiğini netleştiren bir yaklaşım olacak. Ayrıca vatandaşın da katılımını sağlamak üzere, fahri sigara denetçiliğini getiriyoruz. Ceza kesip-kesemeyecekleri üzerinde çalışıyoruz. Cezalar dahil olmak üzere detaylı çalışıyoruz. Nargilede de bir tütün ürünü aynı kapsamda ele alıyoruz. Elektronik sigara, ülkeye girişi dahil olmak üzere yasaklı hale gelecek. Üzerinde yasal düzenleme çalışması yapıyoruz. Meclise gelecek. Kapalı ve açık alan tanımı yönetmelikle yapılabilecek bir düzenleme, ama kanunla yapılabilecek birkaç düzenlememiz de olacak. Elektronik sigaranın yasaklanması gibi" dedi.

Yorumlar (0)