Sigara Satışına 21 Yaş ve 500 Metre Yasağı Getiriliyor

Çocuk ve gençlerin tütün ürünleri kullanımından korunması ve ulaşabilirliğin engellenmesi amacıyla, sigara satışına yeni önlemler geliyor. Yeni düzenlemelere göre sigara satışı 21 yaşından küçüklere yapılmayacak ve sigara ürünleri okul ve yurtlara en az 500 metre mesafe uzaklıkta olacak.

GÜNDEM 14.07.2018, 23:23
Sigara Satışına 21 Yaş ve 500 Metre Yasağı Getiriliyor

Sigara satışına dair yeni düzenlemeler yapılacağı konuşuluyor. Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre söz konusu düzenlemede sigara satış yaşı yeniden belirlenecek ve sigara satışına okul ve yurt gibi kurumların mesafesine göre izin verilecek. İşte detaylar,

SİGARA SATIŞINA YENİ DÜZENLEMELER YOLDA

Edinilen bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı tütün ürünleri ile ilgili acil eylem planı hazırladı. Bu kapsamda ilk adım sigara satışına yönelik yapılacak. Buna göre, sigara satış yaşı yeniden belirlenecek ve sigara satışına okul ayarı gelecek. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeye göre, 18 yaşından küçükler için uygulanan sigara ve tütün mamulleri satış yasağı, 21 yaşa çıkarılacak. 

Ayrıca sigara ve tütün ürünlerine çocuk ve gençlerin kullanımından korunması ve ulaşabilirliğin engellenmesi amacıyla satışlara, okul ve yurtlara en az 500 metre mesafede olma zorunluluğu getirilecek.

TÜTÜN ÜRÜNLERİNE YÖNELİK ATILACAK ADIMLAR

Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanacak eylem planında yer alan bazı düzenlemelerin şu şekilde olduğu öğrenildi.

* Adet bazında tütün ürünü (tek sigara vb.) ve sarmalık kıyılmış tütün, makaron ve yaprak sigara kağıdının gençlere satışını önlemeye yönelik tedbirlere ağırlık verilecek.

* 18 yaşını doldurmamış bireylere tütün ürünlerinin satış, dağıtım ve sunumu yapılması halinde uygulanan cezai müeyyideye ek olarak idari para cezasının uygulanacak ve satış-sunum ruhsatının iptal edilmesi sağlanacak.

* Tütün ürünleri satıcılarının ürün alacak gençlerden 18 yaşını doldurduklarını gösterir resmi belgeleri istemelerinin sağlanacak ve satıcılar bu konuda bilgilendirilecek.

* Tüm satış ve sunum noktalarına güvenlik kamerası bulundurma ve yapılan denetimlerde görevlilere mahkeme kararı olmaksızın görüntüleri sunma zorunluluğu getirilecek.

* 18 yaşını doldurmayan bireylere tütün ürünlerinin satış ve dağıtımını yasaklayan mevcut yasal düzenlemenin kapsamı genişletilecek ve tütün ürünü satın alabilme yaşı, 18'den 21'e çıkarılacak.

* Tütün ürünlerinin perakende satışı veya nargilelik tütün ürünü sunumu yapılan işyerleri, örgün eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarına kapıdan kapıya en az 500 metre mesafe olmak zorunluluğu getirilecek.

* Tütün ürünlerinin logo, renk ve şekillerinin, şeker, çerez, oyuncak, tişört, çanta vb. nesnelerde bulunması engellenecek, bunların dağıtımı ve satışı yasaklanacak.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)