'Sivil Trafik' Uygulaması Hayata Geçirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı genelge doğrultusunda şehirlerarası yolcu otobüslerinde sivil trafik uygulaması uygulanmaya başlandı. İşte detaylar...

GÜNDEM 04.02.2017, 09:00
'Sivil Trafik' Uygulaması Hayata Geçirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge neticesinde toplu taşıma araçları ve şehirlerarası yolcu otobüslerinde sivil trafik polisleri denetleme yapmaya başladı.

Bu uygulama kapsamında Ankara’dan İstanbul’a yolcu olarak seyahat eden sivil polis memuru, güzergahta otobüs şoförü tarafından yapılan ihlalleri 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’na kadar takip etti. Yolculuğun bitiminde kendini tanıtan sivil polis, yolculara uygulama hakkında bilgi verdi.

Trafik kazalarının en aza indirilmesi için böyle bir uygulama yapıldığını açıklayan polis memuru Aslan Yılmaz, uygulamanın amacının uzun yolda otobüslerde yolculara emniyet kemerlerinin taktırılması ve bilinçlendirilerek alışkanlık haline getirilmesi olduğunu belirtti. Yaşanabilecek kazaların asgari seviyeye indirilmesinin hedeflendiğini söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Ben ve arkadaşlarım Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığınca görevli olarak otobüse binmiş bulunmaktayız. Otobüs firması ve şoförünün bilgisi olmadan biletli bir şekilde yolculuğa başladık. Amacımız şoför ve yolcuların emniyet kemerinin takıp takmadıkları, yolcuların bu konuda uyarıp uyarılmadıkları konusunda çalışma yapmaktı. Ayrıca otobüs şoförünün yolculuk sırasında yapmış olduğu ihlalleri tespit ederek cezai işlem uygulamaktı.’’ 

AA'nın haberine göre; sivil trafik uygulamasında otobüs şoförüne kapalı alanda tütün ürünü kullanmak ve emniyet kemeri takmamaktan toplam 190 lira ceza kesildi.

Uygulamanın 81 il genelinde eş zamanlı sürdüğü bildirildi.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)