ŞOK İddia! ABD, THY Seferlerini Azaltmaya Hazırlanıyor

New York Times gazetesinde yer alan habere göre; Rahip Brunson’ın serbest bırakılmaması durumunda ABD’nin Türkiye’ye bir dizi yaptırımda daha bulunacağı iddia ettiği belirtildi. Bununla berber THY'nin ABD seferlerinde kısıtlama yapılabileceği söylendi. İşte detaylar.

GÜNDEM 15.08.2018, 14:27 15.08.2018, 14:56
ŞOK İddia! ABD, THY Seferlerini Azaltmaya Hazırlanıyor

Amerika'nın önde gelen gazetelerinden olan New York Times'da yer alan habere göre Türkiye'ye yönelik olarak uygulanacak yaptırımlar kapsamında THY'ye yaptırım uygulanacağı ifade edildi.

Gazete içerisinde yer alan detaya göre; Helene Cooper ve Eric Schmitt’e konuşan üst düzey hükûmet yetkililerinin bildirdiğine göre bu yaptırımlardan biri Türk Hava Yolları’na (THY) kısıtlama getirilmesi

Söz konusu Trump yönetiminin Türkiye'de bir yıla yakın bir süredir tutuklu bulunan Serkan Gölge ile ABD Konsolosluğu çalışanı üç Türkiye vatandaşının serbest bırakılmasını talep ettiği iddia edildi.

Konuya ek olarak Beyaz Saray'dan bir yetkili dün yaptığı açıklamada; ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’de ev hapsindeki rahip Brunson’ı evine döndürmeye kararlı olduğunu belirtmiş ve eklemişti ve yaptığı açıklamada;

"Önümüzdeki birkaç gün ya da bir hafta içinde herhangi bir gelişme olduğunu görmezsek yeni adımlar atabiliriz" demişti.

RAHİP KRİZİ

Halk TV'nin haberine göre; Türkiye’de 21 aydır tutuklu yargılanan ve 35 yıl hapsi istenen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson adli kontrol kararıyla 25 Temmuz’da ev hapsine alınmıştı.

Daha sonra; Washington yönetimi tarafından Brunson’ın tutukluluğunun ev hapsine çevrilmesinin ardından önce insan hakları ihlalleriyle suçladığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün ABD’deki mal varlıklarının dondurulduğu açıklanmıştı.

Ayrıca ABD yönetimi tarafından Türkiye’den çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergisini artırma kararı almıştı.

Bunlara ek olarak son olarak da ABD Başkanı Trump, Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslimatının geçici olarak durdurulmasını öngören yasayı imzalamıştı.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)