Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar? Sokağa çıkanlara ne kadar para cezası verilecek?

Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar? Sokağa çıkanlara ne kadar para cezası verilecek?

Türkiye'de corona virüsü önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı 20 yaş altında olanlara ve 65 yaş üstü olanlara ilan edildi. Sokağa çıkma yasağına uymayan 20 yaş altında ve 65 yaş üstü olanlara ne kadar sokağa çıkma yasağı cezası kesileceği ise merak konusu oldu. Herkes merakla 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar? 20 yaş altı sokağa çıkma yasağına uymayanlara ne kadar para cezası verilecek? sorularının cevaplarını araştırmaya başladı. Sokağa çıkma yasağı cezası ve sokağa çıkma yasağı kura

Cumhurbaşkanı Erdoğan corona virüsle mücadele kasamında alınan tedbirler arasında 20 yaş altı sokağa çıkma yasağının gece saat 00.00 itibarıyla yürürlüğe girmesinin ardından 1 Ocak 2000 ve sonrasında doğumlu olanların sokağa çıkması yasaklandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KİMLERİ KAPSIYOR?

65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmasının ardından 1 Ocak 2000 ve sonrasında doğanların sokağa çıkmasının yasaklanması ile birlikte herkes Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar? Sokağa çıkanlara ne kadar para cezası verilecek? sorularının cevaplarını araştırmaya başladı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KURALLARI VE CEZASI NEDİR?

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara Kabahatlar Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392 lira idari para cezası kesilecek para cezasına rağmen evine dönmeyenlere; Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan ”Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca, işlem başlatılacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YASAĞI DUYURDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizin tamamında daha önce 65 yaş üzerine uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getirmektir. Gece yarısından itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlular da tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır. Bununla gençlerimizi de çocuklarımızı da ciddi manada kontrol altına, karantina altına almak durumundayız. Yani '65 yaş üstü sıkıntıda da 20 yaş altı sıkıntıda değil' diye elimizde böyle bir garanti yok." diyerek duyurmuştu.

İDARİ VE ADLİ CEZALAR UYGULANACAKTIR

Dışarıya çıkmak zorunda olan vatandaşlar için de yeni bir uygulama başlattıklarını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde de benzer tedbirler alınacaktır. Tüm bunlara ilave olarak, Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbiri almayı sürdüreceğiz. Şehirlerimizin tamamında insan hareketliliğini azaltmak için gereken ilave tedbirler, yarından itibaren İl Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından alınıp uygulanabilecektir. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak, sosyal mesafeye en az 3 adım olarak mutlaka riayet edilecektir. İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Erdoğan, "Amacımız vatandaşımıza eziyet etmek değil, hem kendi sağlığını hem de onlarla temas edenlerin sağlığını güvence altına almaktır. Ülkemizde hayatı ne zaman normalde döndürebileceğimiz 83 milyon olarak bizlerin elindedir. Kurallara ne kadar iyi riayet edersek, salgının seyrini o derece hızlı kontrol altına alır ve tehdidi tamamen ortadan kaldırabiliriz. Aksi halde bugün üzüntüyle takip ettiğimiz kimi ülkelerin durumuna düşmemiz kaçınılmazdır. Milletime güveniyorum. Attığımız her adımda bu güvenin tezahürlerine şahit olabiliyoruz." dedi. 

TÜRKİYE'DE KİMLERİN SOKAĞA ÇIKMASI YASAKLANDI?

65 yaş üstü ve 1 Ocak 2000 ve sonrasında doğanların sokağa çıkmaları yasaklandı.

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler