Sokağa çıkma yasağı mı geliyor? Bakan Soylu’dan flaş açıklama!

Sokağa çıkma yasağı mı geliyor? Bakan Soylu’dan flaş açıklama!

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını için her geçen önlemler alıyor. Bakan Süleyman Soylu, koronavirüs salgının yayılmasını önlemek için alınan önlemlerin sonuç vermeye başladığını ifade etti. Salgında “ikinci dalga” durumunun yaşanmaması için yeni kısıtlamaların alınabileceğini ve 7/24 alarmda kalmak için ‘Acil Durum’ yönetimine geçildiğini açıkladı.

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye devam ediyor. Türkiye, salgınla ciddi anlamda mücadeleye giren ülkeler arasında bulunuyor. Salgın için her geçen gün yeni önlemler alınıyor. İçişleri Bakanı Soylu, alınan bu önlemlerin sonuç verdiğini açıkladı. Bakan yapmış olduğu açıklamada salgına ilişkin son durumu da ifade etti.

SOSYAL TEMASIN AZALTILMASI İÇİN

Bakan Soylu, önlemlerin arttırılması için İstanbul Bağcılar’da bir binanın tam olarak karantinaya alındığını, İzmir Karşıyaka’da bir caddenin yayalara kapatıldığını açıkladı. Bakan, sosyal temasın azalması, sosyal mesafenin arttırılması için gerekli olan çalışmaları, “Acil Durum yönetimi çerçevesinde Güvenlik Acil Durum Merkezinde büyük şehirlerdeki meydanlar, ana caddeler gibi toplanma merkezlerinde gruplar görünce hemen müdahale ediyor ekiplerimiz. Ayrılmaları gerektiğini anlatıyor, gerekirse ceza kesiyor, ama müsaade etmiyoruz. Büyük ve orta ölçekli şehirlerin merkezlerinde genel olarak kurallara riayet yüksek; insanlar evlerine çekildi. Yine de istisnai durumlarda özel önlemler alıyoruz. Örneğin, İzmir Karşıyaka'da ana caddeyi kapattık; yaya gezmeleri dâhil. Sorun şehirlerin çeperlerinde, dış mahallelerinde; şimdi oralara yoğunlaşıyoruz. Bazı ilçe, mahalle, köy ve mezralardaki karantina uygulamalarından sonuç almaya başladık. Ama şehir merkezlerinde de karantina uygulamaları var. Örneğin, İstanbul, Bağcılar da bir binayı tamamen karantina altına aldık. Sürecin başlangıcından bu yana 212 bin işyerinin kapattık. Bunlar sosyal temasın azaltılması, sosyal mesafenin artırılması için gerekliydi” şeklinde ifade etti.

Sokağa çıkma yasağı mı geliyor? Bakan Soylu’dan flaş açıklama!

 KISITLAMALARA GENEL OLARAK UYULUYOR

Bakan Soylu, salgın için uygulanan kısıtlamalara genel olarak uyulduğunu ifade etti. Sorunun genellikle şehirlerin çeperlerinde kaldığını açıklayan bakan, aynı zamanda ortalama 40 milyon kişinin fiilen de dışarıya çıkmadığını ifade etti. Bakanın açıklaması şu şekilde:

“Şu anda Türkiye nüfusunun neredeyse yarıya yakını, 40 milyon kadarı fiilen sokağa çıkmıyor zaten; ya yaş sınırı ya da rahatsızlıkları nedeniyle, sıkı önlemlere devam etmek zorundayız”

YENİ KISITLAMA ADIMLARI ATACAĞIZ

Salgının hızını arttırması, sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceğiyle ilgili soruların sorulmasına sebep oluyor. Bakan Soylu, sokağa çıkma yasağıyla ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. Şu anda 40 milyon kişinin fiilen çıkmadığını, ancak her ihtimale karşı yeni kısıtlamaların devreye girebileceğini ifade etti. Bakan Soylu, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Şu anda sokağa çıkma kısıtlamasının genel nüfusa yaygınlaştırılmasına gerek duyulmuyor. Zaten 25 milyon nüfus 20 yaşın altında, 8 milyon 65 yaşın üzerinde. Buna rahatsızlıkları nedeniyle, öteden beri evden çıkamayanları kattığınızda 40 milyona yakın bir nüfus zaten fiili sokağa çıkma yasağında. Ayrıca kendini sakınmak için gönüllü olarak mecbur kalmadıkça evden çıkmayan milyonlarca kişi var. Böyle devam edebilirsek ihtiyaç kalmayabilir ama yine de her ihtimale karşı hangi yeni kısıtlama adımları atacağımız belli. Ben doktor değilim ama bize verilen bilgilere göre, bazı ülkelerde salgının ikinci dalgası başladı. Bu dalganın Türkiye'ye gelme ihtimaline karşı da yeni adımları devreye alabiliriz”

Sokağa çıkma yasağı mı geliyor? Bakan Soylu’dan flaş açıklama!

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler