Sokağa çıkma yasağı sona erdi! Ev ziyaretleri tamamen yasaklandı!

Sokağa çıkma yasağı sona erdi! Ev ziyaretleri tamamen yasaklandı!

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde sokağa çıkma yasağı bugün sabah 5'te sona ererken Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada ev ziyaretlerinin tamamen yasaklandığı açıklandı.

Corona virüs salgını nedeniyle Türkiye genelinde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı bugün sabah 5'te sona erdi.

EV ZİYARETLERİ YASAKLANDI

Sokağa çıkma yasağı sona ermesi sonrasında testi pozitif çıkmasına rağmen ev ziyaretlerine devam eden vatandaşların bilnmesi üzerine Tosya Kaymakamlığı, ev ziyaretlerini yasakladı.

Kastamonu Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, son 1 ay içerisinde corona virüs nedeniyle vakaların artıtığını belirterek Kastamonu’nun Tosya ilçesinde yeni tedbirler alındığını duyurdu.

Sokağa çıkma yasağı sona erdi! Ev ziyaretleri tamamen yasaklandı!

KAYMAKAM PİŞKİN YENİ TEDBİRLERİ DUYURDU

Kaymakam Pişkin yeni tedbirler hakkında yaptığı açıklamada, “Kıymetli Tosyalı hemşehrilerim, ilçemizdeki vaka sayılarında son 1 ay içerisinde hızlı bir artış var. Bu artışta, Türkiye genelinde yaşanan vaka sayılarındaki artışın da elbette payı var. Çünkü ilçe dışından ve bilhassa büyükşehirlerden yapılan geliş-gidişler vaka sayılarımızın artmasında büyük etken. Yakın zaman içerisinde Devletimizce ülke genelinde bir “seyahat kısıtlaması” kararı alınacağını umuyor ve tedbir sonrasında bu etkenin önem kaybedeceğini düşünüyorum. Fakat bu artışta yerelde, yani kendimizden kaynaklı nedenler çok daha belirleyici. Maske-mesafe-temizlik temel kuralında maske alışkanlığının artık oturduğunu, vatandaşlarımızın büyük oranda maske kullanımına dikkat ettiğini memnuniyetle gözlemliyoruz. Bununla birlikte mesafe ve temizlik kuralları için aynı şeyi söyleyemiyoruz, henüz arzu edilen farkındalık düzeyine gelebilmiş değiliz. Bunun haricinde, yaptığımız çalışmalar ve gözlemlerimiz, artışta özellikle ev ziyaretlerinin, taziye ziyaretlerinin ve kadınlar arasında yapılan altın günü, kısır günü, çay günü gibi sosyal amaçlı bir araya gelmelerin payının büyük olduğu anlaşılıyor. " dedi.

Sokağa çıkma yasağı sona erdi! Ev ziyaretleri tamamen yasaklandı!

3150 TL PARA CEZASI VAR!

Öte yandan Kaymakam Pişkin, "Ayrıca komşu, akraba ve hasta ziyaretlerinden de yine kadınlarımızın imtina etmediğini, pozitif ve temaslı olan vatandaşlarımızın öykülerinden anlıyoruz. Buradan hareketle, Tosya Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca yarın alacağımız karar doğrultusunda, 30 Kasım 2020 tarihinden itibaren, tüm ilçe genelinde aile, akraba ve hane ziyaretlerini yasaklıyoruz. Muhtarlarımız ve kolluk görevlilerimizin tespiti ile duyarlı vatandaşlarımızın ihbarları sonucu tedbir kararına aykırılık saptandığında hem misafire hem de misafiri kabul eden ev sahibine ayrı ayrı 3 bin 150 TL idari para cezası uygulanacağını şimdiden sizlere duyurmak istiyorum. Lütfen cezadan sakınmak için değil, hassaten kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için kimsenin evine misafir olmayın, evinize misafir kabul etmeyin. Mecbur kalmadıkça dışarıya da çıkmayın. Değerli Tosyalı kardeşlerim, hep birlikte mücadele etmemiz gereken virüs illetinden en az zararla kurtulabilmemiz için toplumumuzun her kesiminden daha fazla duyarlılık beklentisi içerisinde olduğumuzu belirterek sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Allah’a emanet olun” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler