Sokağa çıkma yasağına uymayanlara polis cezası kesebilir mi? Mahkemeden flaş karar!

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara polis cezası kesebilir mi? Mahkemeden flaş karar!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçtiğimiz günlerde bazı illere belirli günlerde sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Sokağa çıkma yasağı günlerinde yasağı delenlere idari para cezası kesildi. Sokağa çıkma yasağı ile ilgili verilen para cezası mahkemeye taşındı. Mahkeme, ceza yiyen vatandaşın lehine karar verdi. Mahkemenin verdiği bu karar polisin, sokağa çıkma yasağına uymayanlara idari para cezası kesme yetkisini tartışılır hale getirdi. Karar eğer Yargıtay’dan onanırsa emsal karar niteliği taşıyacak ve tü

Geçtiğimiz günlerde belli aralıklarla sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Sokağa çıkma yasağına uymayan binlerce kişiye polis tarafından idari para cezası kesildi. Tabi bu idari para cezaları sadece sokağa çıkma yasağı ile ilgili değildi. Umum Hıfzısıhha Kanunu çatısı altında maske takmayan, sosyal mesafe kurallarına uymayan vatandaşlarla da ilgiliydi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI

Sokağa çıkma yasağını delen Adana’da ki bir vatandaşa, polis tarafından yasağa uymadığı gerekçesiyle 789 TL idari para cezası kesildi. Vatandaş, konuyu mahkemeye taşıdı. Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği ise, “idari yaptırım kararının ancak mülki amir tarafından verilebileceği, polis tarafından yalnızca ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabileceği” gerekçesiyle iptal etti. Mahkemenin bu kararı ‘’Sokağa çıkma yasağına uymayanlara polis ceza kesebilir mi?’’ sorusunu tartışmaya açtı.

“YETKİ MÜLKİ AMİRDE”

İtirazı değerlendiren Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği de emsal niteliğinde bir karar vererek, idari para cezasının iptaline hükmetti. Mahkemenin kararında, Umum Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının mülki amir tarafından verileceğinin hükme bağlandığı anımsatıldı.

POLİS CEZA KESEMEZ TUTANAK TUTABİLİR!..

İllerde vali, ilçelerde ise kaymakam devleti temsil eden en yüksek kamu görevlileri olarak görev yapıyor. Yani mahkeme kararına göre; polis, “sokağa çıkma ya da maske takmama yasağı gibi salgın sürecinde toplum sağlığını tehlikeye atan bir vatandaşın” yasaya aykırı eylemini tutanakla tespit edecek, ceza ise valilik ya da kaymakamlık tarafından kesilecek.

POLİS İDARİ PARA CEZASI KESEBİLİR Mİ?

Kararda, “bu kanunun ihlali durumunda kolluk görevlilerinin ancak ihlal tespit tutanağı tutabileceği, itiraz konusu yaptırım kararının ise kolluk tarafından verildiğinin anlaşıldığı, bu nedenle yaptırım kararının hukuka aykırı olduğu” belirtildi.

KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE

Kararı değerlendiren Avukat Mahmut Akgül, “Karar emsal niteliğinde olup sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme yerinde bir kararla salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur“ dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler