Son Dakika: ABD Camiyi Vurdu! Çok Sayıda Ölü Var

Halep'in Etarib ilçesine bağlı Cina köyünde bir camiye hava saldırısı gerçekleşti. Yatsı namazında düzenlenen hava saldırısında 58 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı.

GÜNDEM 17.03.2017, 09:32 17.03.2017, 09:33
Son Dakika: ABD Camiyi Vurdu! Çok Sayıda Ölü Var

Halep'in Etarib ilçesine bağlı Cina köyünde bir camiye hava saldırısı gerçekleşti.  Anadolu Ajansı saldırıda 58 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıda 100’den fazla kişinin de yaralandığını belirtti. Saldırı sırasında camide 300'e yakın kişi bulunduğu tahmin ediliyor.

Cina köyündeki sivil savunma yetkililerinden Yahya Cevad şöyle dedi: “Bir savaş uçağı Halep'in Etarib ilçesi yakınlarındaki Cina köyünde namaz esansında bir camiyi bombaladı.”

Cevad, saldırı sonucu onlarca kişinin yaralandığını, enkaz altından çıkartılan ölü sayısının 24'ten 58'e yükseldiğini söyleyerek, “Sivil savunma ekipleri saldırıya maruz kalan caminin enkazı altında kalanlara ulaşmaya çalışıyor. Camide 200 ila 300 arasında kişi vardı.” diye konuştu.

Ölü sayısının artmasından endişe edildiğini belirten Cevad, "Sivil savunma ekipleri ile köy halkı enkaz altında olanlara kısıtlı imkanlarla ulaşmaya çalıyor. Savaş uçağının ibadet yerini vurması kabul edilir bir şey değil.” dedi.

Sahadan bilgi akışı sağlayan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, caminin akşam namazı için gelenlerle dolu olduğunu söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Halep'in Cina köyü yakınlarında bir hava saldırısı gerçekleştirdiklerini kabul etti. Konuyla ilgili ilk yazılı açıklamasında söz konusu saldırının İdlib'de gerçekleştirildiğini belirten CENTCOM, "El Kaide'ye ait bir toplanma yerinin vurulduğunu ve çok sayıda teröristin öldürüldüğünü" iddia etmişti. 

AA muhabirinin, İdlib'deki saldırı ile Cina köyündeki saldırının aynı saldırılar olup olmadığı şeklindeki sorusunu yanıtlayan bir CENTCOM yetkilisi, saldırının İdlib'de değil Halep'in Cina köyü yakınlarında gerçekleştirildiğini kabul etti. 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile CENTCOM söz konusu olayı incelediklerini ve detayları paylaşacaklarını belirtirken, saldırının söz konusu cami saldırısı olabileceğini inkar etmedi. 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bir insanı secdedeyken öldürmenin ve bir mabedin göğsünü delmenin hem Allah katında hem de insanlık önünde hiçbir açıklaması olamaz" ifadelerini kullandı.

KAMUPERSONELİ.NET

Yorumlar (0)