Son dakika! Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu hakkından mahkemeden zorla getirme kararı

Son dakika haberine göre, Aydın'da, hakkında "ihaleye fesat karıştırma" iddiasıyla dava açılan aralarında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun da bulunduğu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanma süreci devam eden Çerçioğlu'nun hakkında zorla getirilme kararı verildi. Çerçioğlu duruşmaya katılmamıştı.

GÜNDEM 14.05.2019, 14:01 14.05.2019, 14:22
Son dakika! Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu hakkından mahkemeden zorla getirme kararı

İki dönem milletvekillliği, iki dönemde belediye başkanlığı görevi yapan, Aydın'ın büyükşehir olmasıyla birlikte, Türkiye'nin ilk kadın büyükşehir belediye başkanı olan Özlem Çerçioğlu hakkında yargılandığı davada 'zorla getirilme kararı' verildi.

'İhaleye fesat karıştırma' iddasıyla dava açılmıştı

Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi', CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu hakkında zorla getirme kararı verdi. Aydın'da, haklarında "ihaleye fesat karıştırma" iddiasıyla dava açılan aralarında FETÖ sanığı Erkan Karaaslan ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun da bulunduğu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, bazı tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları hazır bulundu. Mazeret bildiren Özlem Çerçioğlu duruşmaya katılmadı.

Hakkında FETÖ soruşturması yürütülen ve firari olarak aranan ancak geçtiğimiz ay Ankara'da yakalanan sanık Karaaslan ilk kez mahkemedeki yerini aldı.

Sanık Karaarslan, avukatı mazeret bildirdiği için savunmasını bir sonraki duruşmada yapmak istediğini söyledi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı'na 'zorla getirme kararı'

Duruşma savcısı da Özlem Çerçioğlu'nun tüm duruşmalara sağlık raporu mazeretiyle katılmadığını, mahkemeye gelmekten kaçındığını bu nedenle bir sonraki duruşmaya zorla getirilme kararı verilmesini istedi.

Çerçioğlu'nun avukatı ise daha önce dosyanın tefrik edilmesi yönünde dilekçe verdiklerini hatırlatarak, kaçma durumu olmayan müvekkilinin beraatini istedi.

Duruşma ertelendi

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, Karaarslan'ın savunmasını bir sonraki duruşmada SEGBİS ile yapmasına Çerçioğlu'nun ise zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden
Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca Aydın Büyükşehir Belediyesi ile ASKİ'de "danışmanlık adı altında yapılan usulsüzlükler ve ihaleye fesat karıştırma" suçlarından FETÖ sanığı Erkan Karaarslan ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında iddianame hazırlanmıştı.

İddianamede, bu davadan da tutuklu FETÖ sanığı Karaarslan hakkında 9 yıldan 22 yıla, Çerçioğlu hakkında 6 yıldan 14 yıla, diğer tutuksuz sanıklar hakkında ise 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Yorumlar (0)