Son dakika deprem haberi: 68 ilde deprem riski!

İstanbul’da yaşanan depremler sonrasında ülke genelinde ortaya çıkan deprem tahminleri vatandaşları tedirgin ederken Prof. Dr. Orhan Tatar, deprem tahminlerine bir yenisini daha ekledi. Tatar, 68 ilin deprem riski ile karşı karşıya olduğunu belirterek, “485 civarında aktif, diri fayın olduğunu biliyoruz.” İfadelerini kullandı.

GÜNDEM 03.10.2019, 22:28
Son dakika deprem haberi: 68 ilde deprem riski!

Türkiye bilindiği üzere çok büyük bir deprem fayı üzerinde yer alıyor. Türkiye’nin üzerinde yer aldığı fay hatları zaman zaman harekete geçmesiyle vatandaşları korkutuyor. İstanbul’da geçtiğimiz günlerde yaşanan deprem sonrasında herkes yaşanacak büyük deprem korkusuyla yaşamaya başladı.

68 İLDE YAŞAYANLAR DEPREM RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA!

Türkiye'de deprem tahminleriyle ilgili olarak öne çıkan isimlerden Prof. Dr. Orhan Tatar,"Bilindiği gibi Türkiye'nin en önemli deprem kaynakları Kuzey Anadolu Fay Zonu, Doğu Anadolu Fay Zonu ve Eğe bölgesinde ki aktif fay sistemleridir. Ülkemizin değişik bölgelerinde deprem riskleri var. Türkiye'nin tümüne birden baktığımızda her an 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek 485 civarında aktif, diri fayın olduğunu biliyoruz. Bunlar 68 ilin sınırları içerisinden geçmekte. Bu da doğal olarak ülkemizin çok ciddi bir bölümünün deprem riski altında olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

DEPREM KUŞAĞI ÜZERİNDEYİZ!

"Sivas ve Tokat civarına baktığımızda, Kuzey Anadolu Fay Zonu en önemli deprem tehlike kaynağı.” Diyen Tatar, “Bu fay zonu üzerinde Sivas ve Tokat'ın da ilçelerinde can ve mal kayıplarına neden olan en son deprem 1939 yılında meydana geldi. Bu her zaman büyük depremler üretebilecek bir fay zonu. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın bu bilinçle hareket ederek, çok önemli bir deprem kuşağı üzerinde olduklarını bilerek hareket etmeleri gerekiyor." dedi.

ZAMAN DARALIYOR!

"Son İstanbul depreminin ardından şu bölge veya bu bölge demek yerine Türkiye'nin her bölgesinde şu ya da bu büyüklükte bir deprem riski bulunduğunu kabul edip, bu kabulden yola çıkarak herkesin çok süratli bir şekilde depreme hazır olması gerekiyor.” Uyarısında bulunan Tatar, “Her geçen gün risk artıyor. Vatandaşlarımızı korku ve paniğe sevk etmeden, hızlı bir şekilde milli bir seferberlik halinde, devletin tüm kurumları, sivil toplum örgütleri ile herkes ortak bir akılla depreme karşı yapılması gereken mücadeleyi hızlandırmamız gerekiyor. Çünkü zaman daralıyor." İfadelerini kullandı.

Yorumlar (0)