Son Dakika: Diyarbakır'daki Terör Operasyonu Sona Erdi

Son Dakika: Diyarbakır'ın Hazro ve Lice ilçelerinde, bölücü terör örgütü PKK 'lı teröristlere yönelik başlatılan operasyon tamamlandı. Valilikten konu ile ilgili açıklama geldi...

GÜNDEM 26.09.2016, 11:49 26.09.2016, 11:52
Son Dakika: Diyarbakır'daki Terör Operasyonu Sona Erdi
 Diyarbakır'ın Lice ve Hazro ilçelerinde, PKK'lı teröristlere yönelik başlatılan "Bayrak-21 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Eser" operasyonu tamamlandı.

Valilikten yapılan açıklamada, Lice ve Hazro'nun kırsal ve ormanlık alanlarında, aralarında örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen örgüt mensuplarını etkisiz hale getirmek, örgüt mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek, terör örgütü PKK'nın finans kaynağı olan uyuşturucu ekim alanlarını imha etmek ve imal edilen uyuşturucu ile uyuşturucu imalatında kullandıkları araç ve gereçleri ele geçirmek amacıyla 23 Eylül'de başlatılan, "Bayrak-21 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Eser" operasyonunun başarıyla tamamlandığı bildirildi.

"Operasyonda bir terörist silah ve teçhizatıyla ölü ele geçirildi, 5 örgüt şüphelisi ile çeşitli suçlardan haklarında yakalama kararı bulunan 2 kişi yakalandı. "ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yapılan aramalarda, M-16 piyade tüfeği, beş M-16 piyade tüfeği şarjörü, tabanca, roketatar, 4 roketatar sevk fişeği, roketatar mühimmatı, 3 kalaşnikof piyade tüfeği, 12 kalaşnikof piyade tüfeğine ait şarjör, 481 kalaşnikof piyade tüfeğine ait fişek, 5 el bombası, 3 ruhsatsız av tüfeği, 2 el telsizi, sabit merkez telsizi, 2 şemsiye, dürbün, hücum yeleği, 2 sırt çantası ile çok sayıda örgütsel doküman ve yaşam malzemesi ele geçirildi. Öte yandan, örgüt mensupları tarafından 19 Eylül'de Lice'nin Yalaza köyü bölgesinde yağmalanma olayını takiben Dolunay köyüne getirilen ve bombalı saldırıda kullanılacağı değerlendirilen DEDAŞ'a ait araç bulundu."

Açıklamada, operasyon kapsamında uyuşturucu ile mücadele kapsamında da çalışmalar yürütüldüğü belirtilerek, "1 milyon 421 bin kök kenevir, 5 ton 65 kilogram esrar, kenevir ekimi ile uyuşturucu madde imalatında kullanılan çok sayıda suç eşyası ele geçirildi." denildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda operasyonla ilgili adli işlemlere devam edildiği ifade edilen açıklamada, vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması, bölücü terör örgütünün finans kaynaklarının yok edilmesi maksadıyla narko terörizmle mücadeleye yönelik çalışmaların artan bir azim ve kararlılıkla sürdürüldüğü kaydedildi.

KAMUPERSONELİ.NET - AA
Yorumlar (0)