Son Dakika: Habur Sınır Kapısı Tek Taraflı Kapatıldı

IKBY referandumu devam ederken bir son dakika gelişmesi meydana geldi ve Habur sınır kapısı tek taraflı kapatıldı. Türkiye tarafından Kuzey Irak'a geçişlere izin verilirken Kuzey Irak'tan Türkiye'ye geçişlere izin verilmiyor.

Son Dakika: Habur Sınır Kapısı Tek Taraflı Kapatıldı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, referandumdan vazgeçmeyerek sandık başına gitti. Söz konusu bağımsızlık referandumu sabah saat 8.00'da başladı ve Türkiye dahil birçok ülke tarafından referandum meşru görülmüyor. 

Konu ile ilgili olarak Türkiye sınır ötesi tezkeresini meclisten geçirdi. Referandumun gerçekleşmesinin ardından Türkiye Milli Güvenlik Kurulunda alınan kararları devreye sokacak.

IKBY'DEN PETROL ALIMI DURDURULACAK

İki gün önce gerçekleşen Bakanlar Kurulu'nda, Kuzey Irak'ın tüm ihtiyaçlarının yüzde 70'ini Türkiye'den sağladığına dikkat çekildi. Bu nedenle, Türkiye'nin dış ticaretine olumsuz yansıması olsa da Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması ve ihracatın durdurulması benimsendi. Aynı şekilde IKYB'den petrol alımı da durdurulacak.

"UMARIM TÜRKİYE SINIRI KAPATMAZ"

Dünyadan gelen uyarılara rağmen Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumunun bugün yapılacağı Mesud Barzani açıklamıştı. Barzani açıklamasını yaparken "Umarım Türkiye sınırı kapatmaz" demişti.

Türkiye Habur'da bir haftadır seviyesi giderek artırılan bir askeri tatbikat yapıyor. Ayrıca IKBY referandumu hakkında Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmış ve şu ifadelere yer verilmişti;

"BU GİRİŞİMİ TANIMIYORUZ"

IKBY'de bugün düzenlenen referandum, sonuçları bakımından yok hükmündedir. Gerek uluslararası hukuk, gerek Irak anayasası bakımından her türlü hukuki temelden ve meşruiyetten yoksun olan bu girişimi tanımıyoruz" 

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 10:19
YORUM EKLE